Tulee halpa mutta tylsä kesäloma. Ei rahaa käydä missään.
Koko loma pyöritään vaan puolison ja lasten kanssa kotinurkilla.
Luulen, että alkaa jo parin viikon päästä tulemaan ikävä töihin ja tavallisen arjen pariin, kun alkaa puolison naama kyllästyttää.
Puolisokin on nyt asennoitunut niin, että nyt säästetään ja löhöää sitten koko kesäloman vaan tv:n tai tietokoneen ääressä.
Kommentit (53)
En ole koskaan jaksanut pitää viikkojen lomia. Pidän mieluummin pitkiä viikonloppuja.
Eli puolisosi on tyytyväinen siihen mitä hänellä on. Ehkä sunkin kannattaisi opetella asennoitumaan eri tavalla.
Jos olisit varannut junamatkat pari kuukautta sitten, olisit saanut kuudella eurolla. Jos ei ole kuutta euroa ylimääräistä, niin kannattaa katsella uutta työpaikkaa.
Mikset ottanut vain 2viikkoa lomana ja loput rahana jos oikeasti ootte tiukoilla?
Ei maksa mitään mennä vaikka kotieläintilalle, Suomenlinnaan (no ok, aikuisilta 2,95€ lautta jos ette ole rattaiden kanssa), metsään, rannalle, kirjastoon, leipoa tai tehdä lettuja.
Raha raha raha.Jos olette niin tyhmiä ettette keksi ilmaista tekemistä, ette tarvitse rahaakaan koska käyttäisitte sitä vielä huonommin kuin ilmaista vapaa-aikaa.
Me oltiin just pihalla naapureiden kanssa leikkimässä kuka pelkää mustaa miestä ja kymmenen tikkua laudalla.
Mitäs jos vaan lepäilisit ja keräisit voimia tulevaan syksyyn ja talveen. Siihen ei rahaa tarvitse. Lenkkeilläkkin voi ilman rahaa, jos löytyy lenkkarit.
Mulla meni noin 400euroa muutaman päivän lomaan hyvässä hotellissa, taksit ja ruoka. Summa jaettuna 365 se on noin 2euroa.
Teitä on kaksi maksamassa, saisitte vaikka millasen loman jos laitatte jemmaan joka päivä x euroa. Jätätte höpöhöpö juttuja ostamatta!
Aloita nyt jo ensi kesälomaa varten!
Voi sitä ilmaiseksi retkeillä lähiluontoon tai käydä pelaamassa minigolfia, uimassa
Onnibussilla tai junalla johonkin lähikaupunkiin, no joo riippuu missä asutte. Mutta nyt vähän mielikuvitusta kehiin. Sen miehen voi jättää kotiin jos ei siitä ole mihinkään
Missä asutte? Me keksitään teille edullisia päiväreissuja!
Kotona on hyvä olla, niin olen tehnyt silloinkin kun olisi ollut rahaa.
Mitäs niille lomarahoille tapahtuu, eikös juuri ne ole tarkoitettu virkistykseen ?
Vierailija kirjoitti:
Ei maksa mitään mennä vaikka kotieläintilalle, Suomenlinnaan (no ok, aikuisilta 2,95€ lautta jos ette ole rattaiden kanssa), metsään, rannalle, kirjastoon, leipoa tai tehdä lettuja.
Rovaniemeltä Suomenlinnaan maksaa vähän enemmän
Nuotiopaikalle grillaamaan, metsäretkelle, maauimalaan
kesän ilo tukee tekemällä
Ollaan käyty miehen kanssa lähes joka päivä eri laavuilla makkaran paistossa, uimassa ja vaan luonnossa liikuttu. Rahaa mennyt hyvin vähän, bensa ja makkarat. Ihan mukavaa on ollut.
Vierailija kirjoitti:
Jos olisit varannut junamatkat pari kuukautta sitten, olisit saanut kuudella eurolla. Jos ei ole kuutta euroa ylimääräistä, niin kannattaa katsella uutta työpaikkaa.
Tai alkaa nyt säästämään joka kuukausi vähän niin on ensi kesänä tai talvilomalla extra mania.
Rovaniemelläkö olette?
menkää upeaan luontoon retkelle, grillatkaa, käykää kalassa, soudelkaa
Eikö ulos voi mennä, arestissa? Eväät voipaperiin ja kahvia termokseen sitten jonnekin kivaan paikkaan retkelle.