Suomi taantuu ja niin taantuu naisten asemakin
En tiedä, millaisessa kuplassa oikein elin, kun luulin, että Suomessa naisen asema on ihan ok. Oikeastaan vasta tajusin pari vuotta sitten erottuani, miten suhtaudutaan eronneeseen naiseen - naapurin isät tulevat tarjoamaan apua pyytämättä, oletetaan, että uudessa parisuhteessa pitää muuttaa yhteen heti tai että ylipäätään uusi avioliitto olisi tavoite. Jos olet korkeakoulutettu, hyvässä työssä ja järjissäsi, tiedät, että voit ostaa palvelut kuten renkaan vaihto, ei tarvitse naapurin penan tulla auttamaan
Olen seurannut TikTokissa keskusteluja nykynuorten taholta, joissa käsitellään, millainen miehen tulee olla (perheenpää jne), naiset taas hakevat provideria, joka rahoittaisi kynnet, hiukset, täyteaineet ja muut. Jokainen tekee parisuhteessaan niin kuin tekee, mutta, miksi koulutettu nainen tarvitsisi miehen maksamaan?
Toivottavasti siis nainen, et jätä markkina-arvoasi pelkän kauneuden varaan, hanki koulutus ja tee se itse!
Vähän on varaa taantuakin. Pyllyjen esittely ylitiukoissa trikoissa, ankkahuulet, onlyfans yms voisi loppua ihan maniosti eikä kenellekään tulisi ikävä.