Miten hirveää olisi herätä mökiltä, jossa on vieraita!
Kommentit (15)
Tai kotona vieraita. Oma rauha saa olla.
Vierailija kirjoitti:
Aloituksesi pointti?
Motiivisi vastata turhiin viesteihin?
Vierailija kirjoitti:
Aloituksesi pointti?
Kiitollisuus. Ap
...varsinkin jos ei olisi kutsunut vieraita...
Illalla / yöllä oli kuitenkin mukavaa. Nostettiin maljoja ja polskittiin paljussa.
Mökkeily on muutenkin perseestä, jos siihen sotkisi vielä jotain yövieraita niin kurjuus olisi maksimoitu. Päiväseltään voin käydä omalla mökillä tai olla vieraana toisten mökille, yöksi en jää kuin korkeintaan omalle ja sekin äärimmäisen harvoin.
Muistan aikoinaan, kun oli päinvastainen tilanne. Olin siis vieraana ja nukuin lattialla patjalla. Yritin olla hiljaa ja odotin talonväen heräävän, että saisi kahvia. Sellaisiakin juhannuksia on ollut, että oli vieraita. Pariskuntien ukot sihautti heti aamusta kaljapullot auki ja tupakilla ramppaaminen alkoi. Ei ikinä enää!
Vierailija kirjoitti:
Illalla / yöllä oli kuitenkin mukavaa. Nostettiin maljoja ja polskittiin paljussa.
Paljussa! En pysty edes sanomaan mitään.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Aloituksesi pointti?
Motiivisi vastata turhiin viesteihin?
Täällä on aloituksia ja kommentteja, ei viestejä.
Oliko tupa täynnä sinulle tuntemattomia tyyppejä?
Yleensä vieraat ovat tuttuja ihmisiä.
Juu, nimenomaan juurikin siinä tilanteessa, mikäli kuvittelit olevasi siellä yksin.
Molemmin päin kamala. Varsinkin kun itse en osaa nukkua pitkään vaikka valvoisin kolmeen, kuten viime yönä. Heräsin 7.15 eikä nukuttanut. Jos olisin ollut jossain kylässä, olisi pitänyt odottaa jonnekin 10-11 että saa kahvia jos ei ole niin tuttu paikka jossa kehtaa keittää itse. Tai sitten toisin päin, vieraille voi keittää kahvit erikseen mutta olla hissukseen tai varsinkn jos ne vieraat nukkuu olohuoneessa/tuvassa (meillä vierashuoneessa on vain yhden hengen peti kun se on lähinnä poikamme huone hänen käydessään ja se on pieni). Kun vielä tarjoaa sitä makkaria niin eivät suostu kun "kyllä meille tää olohuone/tupa on ihan hyvä" ja ei maanittelukaan onnistu. Yksille sanoin että tehdäänkö toisin päin kun mä herään aikaisin niin voin puuhastella jotain, loukkaantuivat tuosta.
Tiedän vain, että oli ihanaa herätä omassa kotona hiljaisessa kaupungissa. Parvekkeella kauniit kukat, peipot laulavat, aurinko paistaa ja on tyyntä ja lämmintä. Kohta pitkälle kävelylle pikku eväiden kanssa. Yksin koko juhannus, joka on siis tänään.
Herättiin jo 2h sitten, vieraat nukkuu vielä.
Illalla tulee 5 lisää ja viipyvät viikon:)
Aloituksesi pointti?