Hankalimmat kysymykset työpaikkahaastattelussa? ev
Kommentit (10)
Miksi juuri sinut pitäisi valita tähän tehtävään?
Että osaisi vastata tähän jotain muuta kuin latteuksia vaikuttamatta silti ylimieliseltä paskalta, se on vaikeaa!
Oli aikanaan kun hain sihteerin paikkaa it-firmasta:
Oletetaan, että työkaverisi ovat kaiken tietäviä it-asiantuntijoita, jotka myös näyttävät, että ovat kaiken tietäviä it-asiantuntijoita, miten tulet heidän kanssaan toimeen?
Huonot puolesi?
Mitkä ovat suurimmat haasteesi tätä työtehtävää ajatellen?
toi " kerro vitsi" olisi kyllä paha. Ei varmaan paniikissa musitaisi mitään sopivaa. Vai pitäisikö kysymys vain ohittaa naurahtamalla siveellisesti.
" Kuinka tiedotusvälineet ovat raportoineet Suomen tulevasta EU-puheenjohtajuudesta" ? Jaa, ööh, tuota... paikka ei siis mitenkään liittynyt ko. aiheeseen, vaikka ulkomailta paikkaa hainkin.
Ja kerran kysyttiin että " minkälainen taloudellinen tilanteesi on" . Se jotenkin hätkähdytti, se suora kysymys. Itse olen pitänyt itseäni ihan vakavaraisena ja sitten joku kyselee tuommottis. Enkä oikein vieläkään tiedä, miksi.
Sen pohjalta sitten poljun omistaja esitti kysymyksiä - ja koko rumba kesti pikkuisen vajaat 4 tuntia!
Kaikki ala-asteen kavereista lähtien käytiin läpi.
Enkä edes tiennyt nuorena tyttönä mitä se tarkoitti. Enpä saanut paikkaakaan. :D
Vierailija:
anteeksi tyhmyyteni, mutta mitä tarkoittaa ev?
Älä valehtele. Missä haastattelussa sinulta muka tällaista on kysytty?
ja mitä siitä opit?