Pääseekö perheen nuoret toisessa kaupunkiin automaattisesti lukioon, jos muutamme sinne?
Jäin yllättäen työttömäksi toukokuussa, ja nyt Kela vaatii hakemaan asuntoa muilta paikkakunnilta (nyt asumme Helsingissä). Esikoinen on menossa lukion toiselle luokalle ja nuoremman kohdalla odotamme juuri päätöstä lukiopaikasta. En usko, että tulemme toimeen, jos toimeentulotukea ei saa koko vuokraan, mutta sitten jos muutamme, niin joutuvatko nuoret siis luopumaan opiskelupaikoista? Vai saako paikkakunnalle muuttava automaattisesti paikan sen kyseisen kaupungin lukiosta? Olin aiemmin kirjoitanut Kelaan selvityksen nuorten opiskelutilanteesta, mutta Kelasta saaman vastauksen mukaan lukio ei ole pätevä syy, jotta voidaan hyväksyä normeja korkeampi vuokra - teoriassa tietenkin voisi muuttaa saman kaupungin sisällä, mutta ikävä kyllä olen jo työssäkäydessäni ollut vuosikausia asuntojonossa kaupungin asuntoon ja lisäksi yrittänyt etsiä muutakin kautta asuntoja - syynä ei edes ole vain vuokran määrä, vaan olisimme muutenkin halunneet vaihtaa asuntoa. Mutta Helsingin sisällä toki, koska lapsilla on koulu täällä. Mutta onko nyt niin, että nuoret joutuvat rahan takia luopumaan lukio-opinnoista, jos emme saa pk-seudulta halvempaa asuntoa? (En pidä realistisena sitä, että asuisimme vaikka Kotkassa ja he kulkisivat päivittäin bussilla sieltä.) Oma ongelmansa on se, että mahdollisuuteni työllistyä ovat parhaat juuri pk-seudulla - vaikka nyt jäin työttömäksi, saattaa töitä löytyä hyvässä lykyssä jo alle vuoden sisällä. Mutta emme tule mitenkään toimeen leikatulla toimeentulotuella siihen asti.
Kommentit (58)
Vierailija kirjoitti:
Eivät.
Eli käytännössä Kelan vaatimus tarkoittaa heille lukio-opintojen keskeyttämistä?
Eiköhän Kelalle riitä, että muutatte edullisempaan asuntoon. Eihän ne nyt toiselle paikkakunnalle muuttoa voi millään perusteella edellyttää.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Eivät.
Eli käytännössä Kelan vaatimus tarkoittaa heille lukio-opintojen keskeyttämistä?
Noilla kahdella asialla ei ole mitään sidosta saati tekemistä keskenään.
Jos muuttaisi esim. tällaiseen pikkukaupunkiin kuin missä itse asun, ihan varmasti nuoret pääsisivät paikkakunnan lukioon. Nuoria on tällaisissa kaupungeissa aika vähän. Meillä nuorten pari luokkakaveria haki toisen kaupungin lukioon, mutta eivät viihtyneetkään. Siirtyivät oman kaupungin lukioon ilman ongelmia.
Lukiopaikka pitää anoa hyvissä ajoin. Rehtori päättää pääseekö. Jos todistukset on hyvät niin yleensä pääsee.
Helpointa olisi muuttaa jonnekin muuttotappiopaikkakunnalle, jossa lukioon toivotetaan varmasti tervetulleeksi ja asunnot on halpoja.
Lukio ei määräydy asuinpaikkakunnan mukaan. Vantaalta pääsee lukioon näppärästi.
Koska oppivelvollisuus on nykyisin 18 vuotiaaksi asti. Kysymyksiisi on vaikea vastata. Esim. Miten lukion vaihto onnistuu. Sadan kilometrinkään päähän muuto ei vie koulupaikkaa.
Lukiopaikka ei riipu asuinkunnasta. Lukion vaihtaminen muuttaessa ei tapahdu "automaattisesti", mutta käytännössä onnistuu kyllä, kun tiedustelee lukioista niiden paikkatilannetta.
Vierailija kirjoitti:
Eiköhän Kelalle riitä, että muutatte edullisempaan asuntoon. Eihän ne nyt toiselle paikkakunnalle muuttoa voi millään perusteella edellyttää.
Kelan päätöksessä luki, että täytyy hakea asuntoa myös muista kaupungeista. Ei siis riitä, että hakee Helsingistä. Ja tosiaan, olen hakenut jo ennen toimeentulotuelle joutumista toista asuntoa, mutta en ole saanut - Kelalle ei riitä, että jatkan hakemista.
Lukioilla on pisterajat, jotka vaihtelevat kovasti. Jos lastesi pisteet riittävät sen paikkakunnan lukion, he pääsevät opiskelijoiksil
Nuoret hakee HOAS:n asunnon ja jäävät Helsinkiin, jos ei koko porukalle löydy pks:lta tarpeeksi halpaa kämppää. Problem solved.
Lukioissa on keskiarvorajat. Jos lapsilla on hyvät todistukset tai muutatte pienen maaseutulukion alueelle, niin pääsevät automaattisesti.
Esim. Mäkelänrinteen urheilulukioon otetaan vain SM-tason urheilijoita, joilla pitää olla lajiliiton suositukset jne.
Muuttakaa Vantaalle. Täällä on halvemmat asunnot ja nuoret voi käydä Helsingissä lukiota. Mun tyttö on Helsingissä lukiossa ja matkaan menee noin puoli tuntia bussilla.
Minkä tahansa kaupungin keskustan lukiossa voi olla tungosta. Eikä asunnotkaan ole halvimmasta päästä, vaikka halvempaa kuin Helsingissä.
Mutta mietipä jotain Savitaipaleen tai Luumäen lukiota. Jos tuolta löytyy vuokra-asunto, niin lukiossa on hyvin todennäköisesti tilaa.
Eikä vuokra-asunnon tarvitse olla kaupungin kämppä. Maalla on vuokrattavia taloja yksityisellä paljon halvemmalla kuin kaupungin vuokrakämpät.
Kyllä Kotkasta voi käydä lukiota Helsingissä. Tunnen perheen, jossa nuoret kulkivat vastaavaa matkaa päivittäin erikoislukioon.
Totta kai päivät olivat pitkiä. Mutta toisaalta läksyt sai tehtyä junassa.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä Kotkasta voi käydä lukiota Helsingissä. Tunnen perheen, jossa nuoret kulkivat vastaavaa matkaa päivittäin erikoislukioon.
Totta kai päivät olivat pitkiä. Mutta toisaalta läksyt sai tehtyä junassa.
Kotkasta ei todellakaan käydä junalla Helsingissä päivittäin lukiossa, mutta bussilla tuo EHKÄ voisi onnistua, riippuen aikatauluista.
Vierailija kirjoitti:
Nuoret hakee HOAS:n asunnon ja jäävät Helsinkiin, jos ei koko porukalle löydy pks:lta tarpeeksi halpaa kämppää. Problem solved.
Miksi alapeukut? Nuorille helpompi saada opiskella tutussa ympäristössä ja tuttujen opettajien opetuksessa. Jos tuon ikäiset eivät omatoimisesti pärjää, niin jo on kumma.
Lisäksi tästä olisi ap:lle hyötyä, kun muuttaa tarpeeksi kauas ja saa työpaikan Helsingistä tai muualta pks:lta, on 1. kiireellisyysjonossa asunnon saantiin ko kaupungin yms yleishyödyllisten vuokra-asuntoihin.
Muuttakaa pienelle paikkakunnalle (esim. Loviisa) niin varmasti onnistuu siirto lukioon ja asunnot reilusti halvempia. Jos aika lähellä pääkaupunkiseutua niin vielä ihan hyvät työllistymisen mahdollisuudet, alasta riippuen. Moni käy pk-seudulla töissä kauempaakin. Nuorille helpompi jos koulu lähellä ja tutustuu siellä muihin paikkakunnan nuoriin.
Ihan omituisia vastauksia. Ehdotellaan jotain Luumäkeä ja perheen hajottamista. Menetän kyllä uskoni ihmisiin tätä palstaa lukiessa. Tuo ap:n tilannehan on todella epäinhimillinen, ja en ainakaan itse haluaisi Suomesta jotain Intian kaltaista maata, jossa alaikäiset jätetään yksin asumaan, kun äiti lähtee rahan takia pois.
Eivät.