sos tilanteiden pelko
Mikä vaivaan auttaa?
Altistus ei tuota tuloksia ja ikääkin liikaa
Kommentit (4)
Jos olet käynyt asianmukaisen psykoterapian, voisi olettaa myös lääkitystä jo kokeillun? Oli miten oli, hakeudu uudelleen hoidon piiriin.
Altistus auttaa parhaiten. Se on hidas ja vaativa prosessi. Ei pidä ottaa liian isoja tavoitteita kerralla. Esim. kaupassa kannattaa käydä aamulla kun liikkeellä on vähemmän ihmisiä ja voi suosia pieniä kauppoja.
Minua auttoi se kun tajusin, että ihmiset ajattelevat lähinnä vain itseään. Ei oikeastaan ole mitään järkeä jännittää, koska olen sellainen sivuhenkilö vain kaikille. Ja tietenkin itsekin ajattelen lähinnä itseäni. Ja siihen piti tehdä korjaus, etten ajattele itsestäni vinoutuneesti. Olen ihan samalla viivalla kaikkien muiden kanssa, enkä yhtään alempana.
Lääkitys