Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Onko hyvaksyttava syy olla poissa koulusta/toista jos lapsella on jarkyttava yska ja molemmissa korvissa tulehdus? ei kuumetta
Kommentit (4)
kotona, otin palkatonta virkavapaata viikon, että sain lapsen kuntoon. Huomenna takaisin töihin.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
meillä on sama juttu kunnallisella puolella. Jos ei ole kuumetta ei saa sairaslomaa lapselle vaikka olis muuten kuinka vetämätön ja kipeä. Nyt ollaankin käyty vaan yksityisellä lääkärillä ja aina tulee sairaslomaa kun lapsi on tuossa kunnossa.
Ja vastaus on siis että en missään tapauksessa vie sairasta lasta hoitoon, kuume ei ole ainoa mittari...
Pomo ymmärsi ja hyväksyi ratkaisuni ihan mukisematta. Sehän siinä vain oli, että meni sitten viikonlopunkin palkka, kun olin kaikki arkipäivät pois :-(, mutta onpahan nyt ainakin terve lapsi lähdössä hoitoon.
Alue: Aihe vapaa
Ei tullut mieleenikään viedä sairaita lapsia päiväkotiin. Eihän se kuume ole ainoa merkki siitä että lapsi on sairas...