Suosittele Kreikan lomakohdetta
Kahdella aikuiselle, itse asiassa loma olisi häämatkamme..
Kreetalle pääsisi edullisesti, onko millainen? Entä Samos, Santorini?
Ps. Arvostamme hiljaisuutta ja omaa rauhaa.
Kommentit (57)
Vierailija kirjoitti:
Kreeta:
https://www.lyttosbeach.gr/?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIq7WrrK-mhgMV…
On myös vain aikuisille suunnattu hotelli.
Vierailija kirjoitti:
Kreeta:
https://www.lyttosbeach.gr/?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIq7WrrK-mhgMV…
Karmee!
Vierailija kirjoitti:
Kreeta:
https://www.lyttosbeach.gr/?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIq7WrrK-mhgMV…
Ymmärrän miksi suosittelet tätä, mutta liian iso kompleksi meidän makuun. Hotellilla ei sitä paitsi niin väliä - olisi tunnelmallista yöpyä jossakin kreikkalaistyylisessä, sopivasti hieman kuluneessa pienessä hotellissa. :)
Hania...tai siinä lähellä olevat paikat ovat ihania.
Kreetalla viihtyi tuttu vapun tienoilla.
Jos rauhaa kaipaa, niin Santorii kannattaa unohtaa. Lefkas voisi olla kiva.
Hiljaisuus ja oma rauha niin airbnb kautta joku talo keskeltä ei mitään. Oma allas ja vuokraatte auton.
Kreetalla on paljon yksityistäkin majoitusta. Se olisi ainakin rauhallinen. Oma hiljaisuus ja ehkä myös oma uima-allas:)
Samanlaisia saaria ne on periaatteessa kaikki, riippuu vain siitä missä majoituksenne on. Saaret on täynnä hotelleja, sen kun alat etsimään. Esim. booking.com on ihan hyvä paikka aloittaa etsiminen.
Jos haluaa matkalle actionia ja jännitystä, niin sitten vaan maastopalojen riivaamaan Kreikkaan! Jos ei, niin sitten ei ehkä kannata. Muistatte varmaan viime kesän? Ja uutinen huhtikuulta:
Nyt ei ole aika lentomatkustella!
No turisteja on Kreikassa joka paikassa. Mutta suosittelen silti esimerkiksi Korfua.
Karpathos,suorat lennot on.Tinos,jos haluaa yksityisyyttä,laivamatka esim.Mykonokselta.
Vierailija kirjoitti:
Nyt ei ole aika lentomatkustella!
Ei niin! Nyt on aika istua kotona ja tilata krääsää halvalla Kiinasta!
Rakastan Korfua, joten suosittelen sitä. Joonianmeren saaret ovat vehreämpiä ja Egeanmeren puolella on sitten karumpaa ympäristöä. Toki Kreeta on niin iso saari, että sinne mahtuu kaikenlaista, myös rauhallisia kohteita, mutta jo mainittu Hanian ympäristö ei sitä kyllä ole. Kauempaa kyllä löytyy kivoja paikkoja, esim. Kolymbari tai etelärannikolla vaikka Makrigialos, mutta älä mene niihin pariin jättihotelliin.
Korfun lisäksi esim. Kefalonia on aivan ihana. Itse menen seuraavaksi Naxokselle tai Parokselle. Tai sitten päädyn taas kerran Korfulle, koska ei sieltä malta pysyä pois... Eli vastaan Korfu.
Tutut on Kreetalla tällä hetkellä. Kivannäköinen paikka, mutta kyllä tuolla ihmisiä näyttää pyörivän.