Yksin asuva ja koira
On tämä kyllä haastavaa kun asuu yksin. Siis jos tulee kipeäksi. Ensin oli pieni leikkaus operaatio ja kävely oli tuskaa sen jälkeen. Koira kuitenkin lenkitettävä kolmesti päivässä. Kun leikkauksesta suurinpiirtein toipunut, niin nyt tuli flunssa eli kuumetta ja heikko olo. Ja ulos on vaan mentävä. Kun tästä koirasta aika jättää, niin ei enää koskaan mitään lemmikkiä. Toki koira kuitenkin on rakas minulle
Kommentit (15)
Joo, olin kerran koiravahtina kipeänä. Olisin halunnut vaan maata sängyssä ja nukkua pitkään, mutta lenkille oli mentävä aina säntillisesti. Muuten koira oli mitä parasta seuraa kipeälle ihmiselle.
Niinpä, sen takia päädyin koiran sijasta kissoihin.
Tosi luotettava tukiverkko oltava jos yksin ottaa koiran. Monet lupaavat innoissaan ottaa koiran hoitoon "koska tahansa", mutta kun tarvitsisi apua niin kenellekkään ei sovi koskaan. Minulla oli onnekseni lähellä asuvat vanhemmat joihin saattoi luottaa, mutta silti en uutta koiraa hankkinut enkä aiokkaan.
Voi, voisin ottaa koiria hoitoon, kun ei ole tällä hetkellä mitään eläintä, mielelläni ulkoiluttaisinkin.
Minulla se tilanne, että olin silloin avoliitossa kun koira otettiin. Nyt kolmisen vuotta yksin hoitanut koiran. Tosi haasteellista on ollut
Joskus asuinalueella voi olla joku täti tai neito, joka voisi lenkittää koiraa, ellei ole liian iso ja vaikeasti pidäteltävä (jolla kokemusta koirista sen verran). Tai käyttää pihassa välillä. Jopa naapuri. Ellei sukulainen? On myös koiraihmisiä. Miten ne tavoittaisi.
Eri asia vaatiiko osa palkkion, osa tekisi varmaan ilmankin kerran päivässä - pitemmän lenkin koska pitää koirista ei ole omaa. Paitsi kuumalla ei ehkä koiran turkin vuoksi pitkää. Entä koiralle kissanhiekkalaatikko varalle. Ehkä eri ihmisetkin toimisi jos ei ole rikollisia, eli yhdet vie pitkälle vuoropäivinä ja toiset lyhyelle. Jos koira hyväksyy eikä pelkää. Tottuu.
Liki mahdottomaksi menee koiran pito, jollei mitään turvaverkkoa ole. Koirahoitolat?
Vierailija kirjoitti:
Liki mahdottomaksi menee koiran pito, jollei mitään turvaverkkoa ole. Koirahoitolat?
Jos aamulla heräät 40 asteen kuumeessa tai kamalassa vatsataudissa niin ei sitä koiraa pysty mihinkään viemään. Hoitola vaatii usein myös varauksen, mutta sairauksiin ei voi varautua etukäteen.
Kannattaa tehdä profiili facebookiin. Siellä on ryhmiä joissa etsitään koirattomalle lenkkikaveria tai autetaan muuten vain toisia lemmikin omistajia.
Hyvä, että nyt olet hoksannut. On siinä silti positiivinen kääntöpuolensa. Jos sulle sattuu kotona jotakin, koira todennäköisesti hälyttää apua. Todennäköisesti.
Vierailija kirjoitti:
Tosi luotettava tukiverkko oltava jos yksin ottaa koiran. Monet lupaavat innoissaan ottaa koiran hoitoon "koska tahansa", mutta kun tarvitsisi apua niin kenellekkään ei sovi koskaan. Minulla oli onnekseni lähellä asuvat vanhemmat joihin saattoi luottaa, mutta silti en uutta koiraa hankkinut enkä aiokkaan.
Meinasin sanoa ihan samaa. Koira on monella tapaa kuin pieni lapsi ja pahaankin kuseen voi helposti joutua ilman tukiverkkoa. Jos ei edes ole reippaasti ylimääräistä pätäkkää yllättäviin kustannuksiin niin tosi huono homma, et esim. saa koiraasi mihinkään koirahoitolaan silloin hoitoon.
Netistä löytyy koirien hoito ryhmiä yms.. Onkait niitä muuallakin kun facebookissa?? Oisko ketään naapuria joka auttais? Mä olen itse vuosia ollut koirien lenkittäjänä päivisin ihan omaksi ilokseni, kun ei välillä ollut omaa koiraa, kivempi on koiran kanssa kulkea kun yksin..
Avioerosta on 12 vuotta, enkä ole halunnut uutta kumppania. Toinen koira nyt menossa tänä aikana. Ei olisi onnistunut ilman tukiverkkoa, ja nyt kolmekymppisen lapseni apua. Ikävä totuus, yksin ei oikein pysty hanskaamaan tilannetta, mitä vaan voi sattua.
Niin ja samalla tartuttaa flunssan vielä naapureihinki, kun pitää kerrostalon rapussa kulkea. Vaan minkäs teet