Jätätkö auton kotiin työpäivänä jos keli huono?
Mä jätän useinkin. Kiva istua dösässä ja katsella kun sitä pienemmät ajoneuvot liukastelee ja sudittelee... Ei no, ihan turvallisuuden takia. Ja pääsee nopeemmin perille, toisinaan.
Kommentit (6)
Ja päinvastoin! Ihanaa, kun voi hypätä suoraan autoon pois kaikesta tuulesta ja tuiskeesta ja silmiin lentävästä lumesta. Itse taas säälin niitä, jotka joutuvat moisina päivinä julkisilla kulkemaan, hurrrrr.
Jos pitää käydä asiakkailla kesken päivää, niin saatan mennä junalla duuniin, koska asiakasreissut voi tehdä taksilla. Varsinkin jos joutuu menemään keskustaan. Mutta jos ihan toimistolla olen, niin kyllä saa aika huono keli olla, että jättäisin auton kotiin sen takia.
Jättäisin kyllä jos pystyisin mutta pakko mennä omalla autolla, säällä kuin säällä.
Työssäni joudun usein käymään asiakkaiden luona, joten pakko mennä autolla. Ja jos sää on oikein huono, ovat bussitkin myöhässä ja bussimatkaan menisi vaihtoineen varmaan helposti tunnista kahteen, muuten olen selvinnyt pahimmissakin myräköissä noin puoleen tuntiin.
En luota kanssa autoilijoihin niin paljon että lähtisin heidän maalitaulukseen... Monet luulevat osaavansa mutta ajavat sitten liiallista tilannenopeutta ja ovat siten riski itselleen ja muille. Onhan näitä esimerkkejä ihan tältä tammikuultakin.
mutten voi