Ihan järkky pms vanhemmiten
Täytin nelkyt ja alkoi ihan järkyt pms oireet. Itken, masennun, vollotan, suutun, karjun perheelle pikkuasioista ja muuta kamalaa. Kestää semmoset viisi päivää ennen menkkoja tämä ihanuus. Muun ajan kuukaudesta olen kiva ja rauhallinen perheenäiti, joka on iloinen eikä hermostu helposti ollenkaan. Mikä tähän auttaa? En halua olla viisi päivää kuukaudesta hirveä itkevä suuttuja. Jos ei olisi perhettä niin piileskelisin yksin asunnossa nuo päivät, en halua olla kenellekään tuollainen. Mutta kun on lapset hoidettavana ja lähes yksin vastuu heistä, niin en voi laittaa itseäni jäähylle pms:n ajaksi. Olisiko tähän joku lääkitys olemassa?
Kommentit (14)
Pms ei oikeuta huonoon käytökseen. Kasva aikuiseksi.
Kuulostaa ihan esivaihdevuosioireilulta. Ikäkin täsmää.
Mulla alkoi noin 40 vuotiaan myös, synnytysten jälkeen. Ihan järkyt! Vedä kunnolla B- vitamiineja ennen niitä, varoita läheisiäsi milloin pahimmat päivät, ota aikaa itsellesi, urheile.... en muuta osaa neuvoa.
Se on helvettiä. Koko elämä on pelkkää hormonien rukkaamista ja kun vihdoin saat homman toimimaan niin eikös perkele kuukautiset ilmaannu kolmen viikon välein tai häviä kahdeksi kuukaudeksi ja taas on kaikki aloitettava alusta. Voisin vannoa että viimeisin pms kesti 3 viikkoa. Ihan psykoottista paskaa koko aika ja pohjatonta väsymystä. En edes muista koko ajasta kuin pari väläystä.
ei sitä syyttä kutsuta hullunlehmäntaudiksi
Vierailija kirjoitti:
Ruokavalio kuntoon.
Millä tavalla kuntoon? Itse en syö sokeria ollenkaan, syön päivittäin kasviksia, proteiiniakin riittävästi jne, silti olen kuin ap.
Mullakin alkoi neljänkympin jälkeen karseat PMS-oireet, kesti useamman vuoden, nyt oon viiskymppinen ja enää ei oikein ole oireita, menkat taitaa olla loppumassa, kun pitkiä taukoja. Ei tule ikävä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ruokavalio kuntoon.
Millä tavalla kuntoon? Itse en syö sokeria ollenkaan, syön päivittäin kasviksia, proteiiniakin riittävästi jne, silti olen kuin ap.
Ei tämä kerro oikein mitään sun syömisistä, joten esim. suolistomikrobit voi olla huonossa hapessa, rasvansaanti vääränlaista, liian vähän kuitua jne. Välimeren ruokavalio toimii parhaiten.
Mulla auttoi slinda minipillerit. Ihan samat oireet oli. 3v kestin mutta sitten tulin järkiini ja marssin gynelle, ennen kuin löydän itseni Hämeenlinnan naisvankilasta. Oireet loppu siihen, kaikki on taas hyvin. Ehkäisyä en olisi tarvinnut sillä miehelle on tehty vasektomia mutta nyt tosiaan syön näitä pillereitä.
Vierailija kirjoitti:
Mulla auttoi slinda minipillerit. Ihan samat oireet oli. 3v kestin mutta sitten tulin järkiini ja marssin gynelle, ennen kuin löydän itseni Hämeenlinnan naisvankilasta. Oireet loppu siihen, kaikki on taas hyvin. Ehkäisyä en olisi tarvinnut sillä miehelle on tehty vasektomia mutta nyt tosiaan syön näitä pillereitä.
Minulla on sellainen migreenitaipumus, että useampi gyne on sanonut etten voi käyttää hormoniehkäisyvalmisteita. Enkä olekaan niitä käyttänyt yli 15 vuoteen siitä syystä. Toivottavasti minipillerit ei ole ainoa lääke tähän kun en voi niitä ottaa. Ap
Mulle kirjoitettiin just citalopramia samaan raivotautiin. En vaan uskaltanut aloittaa kun lueskelin mitä sen syöminen sitten taas saattaa aiheuttaa. ..mutta ihan järkyttävää on. Raastaa kyllä ihmistä.
Mulla sama, eli escitalopram. Se on masennuslääke, mutta näihin oireisiin sitä otetaan vain 1/4 masennuksessa sytävästä määrästä (mietin, että riittäisikö jopa puolikas tabu, eli 2,5, mg... ehkä kokeilen tätä). Minipillereitä kokeilin ensin, mutta ne ei toimineet, koska seksihalut menivät. Ei oikesti haluttanut varmaan vuoteen, joten olimme jatkuvissa keskusteluissa siitä, mikä ja missä mättää. Kuukautiskiertoon liittyvän migreenin takia en myöskään minä saanut hormoonohoitoa. Pahinta mun oireissa oli päätön inttämistaipumus. En päässyt läheisteni kanssa mistään pienestä epäkohdasta yli ilman puolen tunnin selkkausta... Aivan karseeta, koska se oli todellakin pakonomaista. Sanoinkin heille, että mamman pitää nyt hieman ottaa etäisyyttä (ei olisi toiminut, jos lapset ei olis olleet jo teini-iässä).
Lepo. Oma rauha. Älä ole koko ajan äiti. Ehkä lapset pärjäävät itsekseen osan ajasta, jos istut sohvalla ja haet tiskibroileria. Ellei ole pikkulapsia. Entä keltarauhaspillerit, ne miedommat. Missä on toinen vanhempi ja mummo, serkku jne. Joka osaa olla lasten kanssa.