Kysymys sote-palveluista
Olen vaihtanut terveyskeskusta eli siirtänyt terveydenhoitoni eri paikkakunnalle, kuin missä asun vakituisesti. Tämä siis jo vuosia sitten, ennen nykyisiä hyvinvointialueita.
Tietääkö joku, voinko käyttää saman paikkakunnan sosiaalipalveluja? Onhan 'sote' lyhenne sosiaali- ja terveyspalveluista.
Esim. hammashoidosta lähtee aina lasku kotikuntaani, ja tämä on kaikille ok, koska olen aikoinaan virallisesti tehnyt ilmoituksen asiasta.
Luin juuri, että sosiaalipalvelujen käytöstä menee nykyään tiedot OmaKantaan. Eli ovatko nämä samaa jatkumoa?
Olen aiemmin mieltänyt, että kunnalliset sosiaalipalvelut on eri asia, ja niitä saadakseen pitäisi asua vakituisesti sillä paikkakunnalla.
Up! Kysyn ensin täältä enkä kunnan sosiaalipalvelusta. Syy: usein ei toimita lain mukaan, vaan pyritään väistämään vastuuta.