Mitä hyötyä herkkyydestä oikeasti on?
Kommentit (11)
Minuuttimies on herkkä, eikä aikaa tuhriinnu.
Oma intuitio kertoo herkästi, että voiko tiettyyn ihmiseen luottaa
Aistii varan nopeammin kuin turrempi ihminen.
Sen avulla oivaltaa asioita. Aistii ja voi korjata asioita, jos joku haluaa korjauttaa parempaan suuntaan vaikka ympäristöä tai taloja, mitä tahansa. On hyvä konsultti tavallaan. Havaitsee asioiden tiloja. On normaalia aistia. Ei ole turta kaikelle. Kuin kanavoija tietyllä tapaa.
Helpompi muodostaa syvä yhteys lähellä oleviin ihmisiin, eläimiin, luontoon.
Havainnoi maailmaa yksityiskohtineen herkemmällä asteikolla. Joskus tietysti liiankin kuormittavan herkällä.
Olen siis itse herkkä ja minäkin hyvin myötätuntoinen. Pidän tästä piirteestä mutta välillä tuntuu, että tällaisessa maailmassa sitä jotenkin uupuu ja tuntee olonsa vieraaksi.
Onneksi iän myötä itsemyötätuntokin tuntuu lisääntyvän mutta välillä mietin olenko liiankin herkkä. Ap
myötätunto ja empatia, sen haittana sitten kylkeen liimautuvat omia huolia dumppaavat tyypit joita ei kiinnosta pätkääkään sun omat asiat. Ihmisten yleinen välinpitämättömyys ottaa itseäni pattiin. Myös se jos joku tulee mulle julkisella paikalla ilkeilemään tai pätemään, osaan sen lähettää kyllä kylmästi hemmettiin, mutta sisäisesti nämä jää joksikin ajaksi vaivaamaan. Eli kyllä tulee mietitty kohtalaisen usein että vähän kylmempi luonne voisi olla elämässä helpompi. Toisaalta sitä tulee itse taas iloiseksi puussa pomppivasta oravasta :D että tätä tää elämä on herkkiksenä.
Yleensä ovat myötätuntoisia toisia kohtaan. Pyrkivät tekemään toisten olon hyväksi.