"Sinut on palkattu vain ulkonäkösi takia"
Työskentelen maisterinkoulutustani vastaavassa työssä. Olen ollut työelämässä jo vuosia, eri työpaikoissa. Olen työuran alusta asti saanut kuulla otsikon mukaista kuittailua niin joiltakin naisilta kuin miehiltä. Lähinnä kommentit ovat tulleet naisilta. On kommentoitu, miten olen saanut työni vain ulkonäköni takia ja kommentoitu, että minusta tykättäisiin töissä vain sen takia, miltä näytän.
Ulkonäkööni vetoaminen on tuntunut todella kurjalta, sillä alamme ei liity ulkonäköön, eikä työntekijän ulkonäöllä pitäisi olla mitään väliä. En ole mikään missi, vaan keskimittainen, normaalipainoinen ja luonnollisen näköinen, ihan nätti nainen. En erityisemmin laittaudu, en värjää hiuksiani, minulla ei ole tatuointeja eikä ripsienpidennyksiä tms. Ollessani hoikemmassa kunnossa eräs viisikymppinen työkaverinainen puuskahti minulle kahvihuoneessa, että "nauti nyt tuosta pullastasi, kun lihot kumminkin myöhemmin".
Inhottaa myös, että jotkut pitävät minua tyhmänä sen vuoksi, että olen ihan nätti. Olen aina opiskellut ahkerasti ja kouluttautunut työn ohessa paljon. Teen työni huolella ja suurin osa asiakaskunnasta tykkää minusta paljon. Sitten on nämä muutamat työkaverit, jotka ovat keskittyneet kommentoimaan ulkonäköäni. Kommentit ovat onneksi hieman vähentyneet, kun ikää on tullut ja paino on lähempänä normaalipainon ylärajaa kuin alarajaa.
Miksi aikuiset kokevat tarvetta ruotia työkaverinsa ulkonäköä?
Kommentit (28)
Entä sitten vaikka olisi?
Hollywood-tähdetkin on palkattu ulkonäkönsä takia ja ovat siitä ylpeitä!
Sanooko joku oikeasti toisille tuollaista suoraan päin naamaa (selän takana toki voidaan kuiskutella vaikka kenestä vaikka mitä)?
Alle kolmekymppinen nainen valitaan yleensä aina tuosta syystä miehen sijaan.
Lohduta itseäsi sillä, että rumat naiset saavat paljon pahempia kommentteja työpaikoillaan, jos ylipäänsä saavat töitä - vaikka olisivat kuinka kouluttautuneita ja päteviä.
Vierailija kirjoitti:
Tuollaisia naiset ovat, vihaavat toisia naisia.
Minä olen miesvaltaisella alalla ja kokenut vastaavaa miespuoliselta kollegalta.
Vierailija kirjoitti:
Sanooko joku oikeasti toisille tuollaista suoraan päin naamaa (selän takana toki voidaan kuiskutella vaikka kenestä vaikka mitä)?
Sanotaan. Omalla kohdallani oli selvästi tarkoitus nuhertaa minua ja saada minut epäilemään ammatillista osaamistani.
Ihme valitusta AP:ltä. Rumien naisten niskaan kaadetaan ihan järkyttävät määrät p*askaa. Mitäköhän tapahtuisi, jos joutuisi joskus heidän asemassaan olemaan.
Ap tässä:
Minä en ole missään vaiheessa sanonut, että missään työpaikassani työkaverini olisivat olleet rumia. En ylipäätään ymmärrä, miksi toisen ulkonäköä pitää kommentoida ilkeästi. Siksi ihmetyttää, että olen työelämässä tuollaiseen törmännyt.
Ap
Lopeta muiden mielipiteistä välittäminen. Kateelliset haukkuvat ja yrittävät lytätä sinua. Ihan selvä homma. Lopeta myös selittely ja perustelu, kertovat epävarmuudesta. Älä luettele saavutuksiasi tai selittele, ettet käytä tekoripsiä tai värjää hiuksia. Se ei nosta arvoasi kenenkään silmissä.
Kollegoiden kanssa tehdään töitä, eivät he ole oikeita ystäviäsi eikä heidän tarvitse pitää sinusta tai hyväksyä sinua. Ja päinvastoin.
Fiksu nainen ottaisi kaiken ilon irti tuosta tilanteesta, ehkä vähän provosoisikin, ja kanavoisi muiden sinuun käyttämän energian johonkin rakentavaan tai sinua hyödyttävään. Opettele pelaamaan.
Työelämä on kilpailua. Sinut yritetään saada häviämään. Älä alistu. Nyt on aika heittää kiltin tytön viitta pois.
Minulle on sanottu työhaastattelussa, että minua ei palkata ulkonäköni takia. Edellisessä harjoittelupaikassa minulle kuittailtiin ahkerasti rumuudestani. Työkaverit ovat töykeitä siksi, että olen ruma.
Kauneus ja äly on ärsyttävä yhdistelmä muiden mielestä. Harvalla on molempia.
Kateuttahan tuo on. Oma kokemus ja vierestä kauniiden naisten kohtelua seuranneena:
Ilkeimpiä tuntuvat olevan n. 40-50 v naiset, joille oma ulkonäkö ja miehiltä saatu huomio on ollut tärkeää. Sitten taas ne naiset, joille oma ulkonäkö ei ole koskaan ollut suuri juttu, ovat hyvin ystävällisiä. Noilla ensimmäisillä naisilla nyppii, kun se miesten huomio on siirtynyt niihin nuorempiin ja kauniimpiin naisiin.
Tee vain töitäsi iloisesti ja tuloksia tuottaen ja mielellään vähän paina vielä kaasua tehtäviesi suorittamisessa. Nyt kun jotenkin tuntuu siltä - kirjoituksesi perusteella - että sinulla on aikaa makustella ja ällistellä kollegoidesi tekemisiä. Trust me; keskity itseesi ja töihisi ja unohda tuollaiset ensimmäisessä viestissäsi mainitsemasi "loukkaukset". Tulkitsetko ehkä liikaa joidenkin tyhjänpäiväisten mammojen kommentteja? Ovatko tuntosarvesi aina ja ikuisesti koholla?
Työ on työtä; normaali "ihan normaalin nätti" nainen ei jää nyyhkimään sitä 8 tunnin rupeamaa, jonka töissänsä joidenkin mahdollisesti "superkateellisten" naisten kanssa viettää.
Reipastupa nyt ja oivalla, että maailma on suuri, ihmisiä on paljon, ja suurin osa ihmisistä ei jaksa kiinnostua sun tekemisistä tai ajatuksista.
Joissain paikoissa pomoilla on tapana palkata saman oloisia. Voisiko tuosta olla kyse?
Ei mitään pahaa henkilöitä kohtaan mutta jos näkee viidennen vähän samannäköisen, asia voi tulla mieleen.
Aloituksessa mainitaan maisterintutkinto. Onko työntekijöissä yhdistävänä tekijänä leimallisimmin esim. opiskeltu ala, työkokemus, luonne vai olemus?
Joskus tutkinnon tai työkokemuksen ala voi olla eri, kunhan muistuttavat ulkoisesti toisiaan. Tuollaisia rekrytoituja on tullut nähtyä.
Joopa joo. Ihmeellinen yrityskulttuuri firmassa jossa oot, jos näin on.