voiko pelkkä poskien punoitus olla oire allergiasta?
Tytöllä 1,2v välillä alkaa posket helottamaan todella punaisina ja ovat sitten punaiset koko loppupäivän. Mitään muita allergiaan viittaavia oireita ei kuitenkaan ole. Vai mistä muusta tuo voisi johtua? Kannattaako hakeutua allergiatesteihin pelkästään tämän takia?
Kommentit (13)
Vierailija:
Sofianovan lääkäri sanoi, että ellei maitoallergiaan puututa ajoissa, seurauksena voi olla elinikäinen atooppinen iho. Eli kannattaa tutkia ja välttää allergisoivaa ruoka-ainetta. Noin vähän oireilevana allergia ei ole paha ja häviää varmaan nopeasti.Meillä jäi lievää atooppista ihottumaa, kun ei reagoitu tarpeeksi nopeasti, mutta odotan, että sekin iän myötä häipyy. Joten: kyllä, kannattaa testauttaa!
Itse olen atoopikko ja mulla on se käsitys ettei se nyt ihan noin mene; ts. kyllä se atooppinen taipumus säilyy eliniän söipä pikkulapsena miten vaan (ja olen myös ymmärtänyt ettei sitä millään ruokavaliolla voi estää tai poistaa, siis sitä että atooppinen taipumus on elinikäinen). Eri asia on sitten se että jos saa jostain ruoka-aineesta iho-oireita (vaikka maidosta) niin sitten sen välttäminen voi parantaa ihon kuntoa. Herkkyys ruoka-aineille voi mennä (ja usein kai meneekin) iän mukana ohi; tyypillisintä ruoka-aineallergia on leikki-iässä. Itse sain vuosia oireita suklaasta (teini-iästä parikymppiseksi), sitten yhtäkkiä allergisuus suklaalle lakkasi. Samoin oli sitrushedelmien kanssa (niistä kyllä tulee kutinaa edelleen jos syön kerralla tosi paljon). Koko atooppinen ihottumani oli pahimmillaan lapsuudesta noin 25-vuotiaaksi, sitten oireilu vähitellen katosi ja nykyisin on enää ihan satunnaista (näin eräs ihotautiprofessori kerran mulle " ennustikin" kun kävin vastaanotolla; siis että viimeistään kolmekymppisenä oireilu todennäköisesti häviää tyystin. Vaikka eipä se silloin parikymppistä kauheesti lohduttanut!).
Eli tämmöinen käsitys mulla on. Kurjaahan atooppinen iho on kun oireilu on pahimmillaan, mutta loppujen lopuksi se on kuitenkin aika pieni vaiva moniin muihin terveysongelmiin verrattuna.
meillä kaksivuotiaan posket alkavat punottaa kun hän on väsynyt ja unen tarpeessa.
Pitkittyneen yskän takia sitten lääkäri laittoi allergiatesteihin ja löytyi maitoallergia
Ennen tai jälkeen ulkoilun, ennen tai jälkeen syömisen, ja mitään selvää en oo siitä saanut. Lisäksi lapsi oli koko vauvaikänsä todella itkuinen, ärtyinen, huono-uninen eikä ruoka sula suolistossa kokonaan. Allergiatestejä on tehty moneen kertaan ja mitään vikaa ei ole löytynyt. Ei siis testeillä eivätkä oireet hävinneet ruokia välttelemällä. Välteltiin maitoa, vehnää, kananmunaa, sitrushedelmiä, mansikoita, suklaata, pähkinöitä ja ties mitä en enää muistakaan. Ja lopulta oli monta kuukautta ilman noita kaikkia, eikä muuttunut yhtään paremmaksi.
Eli ei välttämättä tarkoita yhtään mitään ne posket. Tai sitten tarkoittaa, kuten edellä on monta esimerkkiä. Allergioista tiedetään ihan tosi ärsyttävän vähän, varsinkin siihen suhteutettuna kuinka yleisiä ne ovat.
niin tuskin on allergiaa. Ainakin näillä pakkaskeleillä taitaa kaikkien lasten posket ajoittain rohtua tai muuten punoittaa.
ruokaa. t:2
Vierailija:
Jos lapsesi on muuten tyytyväinen, nukkuu ja kasvaa hyvin
niin tuskin on allergiaa. Ainakin näillä pakkaskeleillä taitaa kaikkien lasten posket ajoittain rohtua tai muuten punoittaa.
minua valisti eräs lääkäriystäväni. Mitä järkeä tehdä kaikkia testejä jos lapsi voi muuten ihan hyvin.
Silti tähän päivään mennessä ei ole löytynyt mitään allergiaa.
Meijän pojilla posket punottaa näin talvisin helposti. Kuiva ilma, kylmä ilma tekee tepposet nopeesti.
Varsinkin viime vuonna kun muutettiin keskellä talvea uuteen kotiin!! Sai olla KOKO ajan rasvaamassa!
Sofianovan lääkäri sanoi, että ellei maitoallergiaan puututa ajoissa, seurauksena voi olla elinikäinen atooppinen iho. Eli kannattaa tutkia ja välttää allergisoivaa ruoka-ainetta. Noin vähän oireilevana allergia ei ole paha ja häviää varmaan nopeasti.
Meillä jäi lievää atooppista ihottumaa, kun ei reagoitu tarpeeksi nopeasti, mutta odotan, että sekin iän myötä häipyy. Joten: kyllä, kannattaa testauttaa!
Pojan oireet jäivät punaisiin poskiin, korvatulehduksiin ja siihen, että ei nukkunut koskaan... Kun vaadin allergitestejä niin lääkäri katsoi aivan kummissaan minua,, Ei voinut kuvitellakaan, että lapsellani olisi maitoallergia, mutta näinhän se vaan oli.
Vierailija:
Meillä maitoallergia oireili poskien punoituksella. Ja ilmeisesti korvatulehduskierrekin oli oire.
Pitkittyneen yskän takia sitten lääkäri laittoi allergiatesteihin ja löytyi maitoallergia
Allergia todettiin kun poika oli 11 kk ja nyt melkein viisi.
menee ihan karmeen punaisiksi ja säilyy iltaan asti. ei ainakaan allergioita meillä tiedossa.