Joko on taas martaskuu?
Ulkona näyttää syksyiseltä, mutta ilmassa on palkasta ja maassa kuuraa. Eikö tuo ole marraskuun merkki?
Kommentit (17)
Se on vaan vappu kun lähestyy. Vapun jälkeen taas lämpenee kunnes juhannuksena taas viilenee. Jouluna viimeistään on sitten leutoa ja sataa vettä.
Jos katsot ikkunasta ulos oikein tarkkaan niin se onkin ehkä joulukuu ja voit nähdä ulkona punaisia pieniä miehiä.
Kalenterin mukaan nyt on hurdiskuu.
Aina on joku kuu. Siitä olen melkein varma että nyt on vuosi 2024.
Keväthän on edellä. Nyt jo normivappukelit.
Kieltämättä jotenkin syksyinen tunnelma, vaikka huhtikuussa ollaan kohta loppupuolella.
Marraskuuuu kaljakori kiliseeee . . .
Vierailija kirjoitti:
Kieltämättä jotenkin syksyinen tunnelma, vaikka huhtikuussa ollaan kohta loppupuolella.
Meillä on talvinen tunnelma, satoi lumi maahan ja pienen pakkasen puolella. hrrrrr
Ei. Nyt on Huthikuu juuri meneillään.
Nyt on niin valoisaa pitkälle iltaan, ainakin verrattuna marraskuuhun, ettei ole talvesta tietoakaan, vaikka vähän valkeaa kuorrutetta tulikin.
Eikä sentään, ainakaan täällä, tullut kahtakymmentä senttiä, niinkuin viisi vuotta sitten. Olihan se toki kaunista, kun huhtikuun alkupuolella oli taas paksut, puhtaanvalkeat hanget. Peittivät kivasti kaikki jäljellä olleet hiekoitussorat ja koirankikkareetkin.
Vuoden 1865 Kesä oli erittäin sateinen ja pilasi sadon monin paikoin; peruna ja juurekset mätänivät peltoon. Syysvilja jouduttiin kylvämään vaikeiden olosuhteiden vallitessa, ja sääolosuhteet pysyivät epäedullisina rukiin kasvulle. Talvi oli pitkä ja ankara. Etelä-Suomessa oli paksu lumipeite vielä toukokuun alussa, ja kesä tuli kuukauden myöhässä. Kevätkylvöt myöhästyivät ja karjanrehusta tuli suuri puute. Sadon kypsyminen ennen syyskylmiä ei ollut varmaa, ja huonon sadon mahdollisuuteen varauduttiin. Toukokuussa Johan Vilhelm Snellmanryhtyi toimiin, jotta maahan saataisiin tuotua viljaa ulkomailta. Kansalle jaettiin myös tietoa sientenkäytöstä ruokana, hätäleivän valmistuksesta sekä karjalle sopivasta hätäleivästä.
Elokuussa oli ensimmäinen halla, joka ei vielä aiheuttanut tuhoja. Syyskuun 3. päivänä alkoi pakkanen, joka hävitti kypsymättömän viljan melkein kokonaan etenkin maan pohjoisosissa. Tämän jälkeen tuli vielä useita muita hallaöitä, ja loputkin sadosta tuhoutui. Perunasato turmeltui runsaiden syyssateiden vuoksi.
Historialla on tapana toistaa itseään, joten varautukaa
Kakkasin tien poskeen.
Terv. Topi
Vierailija kirjoitti:
Kakkasin tien poskeen.
Terv. Topi
Moi Topsukka. Hieno homma!
Ja sitten tulee mariaskuu. Palkkoineen päivineen.