Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Nuorten parlamentti - kouluruoka

Vierailija
12.04.2024 |

Olipas vaisu vastaus Anna-Maja Henrikssonilta, hoki vain ilmaisen kouluruoan tärkeyttä mutta ei vastannut kysymykseen, joka koski kouluruoan laatua.

Tässähän on se mielenkiintoista, että onko kyse tosiaan ruoan laadusta vai onko vika oppilaiden asenteissa ja jos kerran kasvisruoatkin heitetään roskiin ja joka toinen päivä joustaan alepaan ostamaan pasteijaa ja energiajuomaa, niin pitääkö tällaisille kiittämättömille kakaroille sitten sitä ilmaista ruokaa tarjota, kyllä sitä rahaa voidaan täällä muuhunkin käyttää, jos ei teitä kiinnosta.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
12.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sianlihat on kai jo sentään liharuoissa kielletty mutta entä jos Intialaisetkin alkavat tekemään tutkimusmatkoja suomeen, niin sitten pitää kieltää naudanliha, jääkö jäljelle pelkästään tuo roskikseen päätyvä kasvisruoka vai mikä?

Vierailija
2/4 |
12.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikös tänään ole joku järjetön ylensyönti-ahmimis-tuhlaus-saastus-----id ramada loppuu päivä.

Sopii juuri hyvin tähän kyseiseen ylikulutuspäivään, kouluissakin opetetaan oppilaita juuri parhaillaan 100% VÄÄRIN.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
13.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kouluruokakysymyskin käytiin tässä tiivistelmässä kivasti läpi!

https://www.vauva.fi/keskustelu/5542660/nuorten-parlamentti-reilu-minuu…

Vierailija
4/4 |
14.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olin se joka esitti tuon kysymyksen kouluruoasta. Pointtina mulla oli siis se ruoan laatu, aika monissa kouluissa siihen kun ei panosteta oikein paljoa, esimerkiksi eräässä koulussa tarjottiin "makaronilaatikkoa", joka oli siis pelkkää vettä ja kuivia makaroneja (tästä oli yhdessä kohtaa kohu kun kysymystä suunniteltiin). Jos laatuun oikeasti panostettaisiin enemmän (kuten asetettaisiin minimiraja laadulle), uskon että vähemmän porukkaa päätyisi tuolle epäterveelliselle tielle, varsinkin koulupäivän aikana.