Työpaikan juorut vahingoittaa ilmapiiriä
Ja en puhu nyt sellaisista juoruista, että kakkoskerroksen Marilla on uusi mies tai puhelinvaihteen Ellu on taas raskaana.
Tarkoitan tällaisia ilkeämielisiä, koko työpaikkaa koskevia spekulaatioita ja juoruja, jotka oikeasti ovat vahingollisia. Esimerkkejä: Meillä eräs työntekijä toistuvasti tuo esiin, että hänen epäilee tai on kuullut "aika luotettavalta taholta", että yrityksen talous on aivan kuralla ja ollaan siis suurin piirtein kohta taistelemassa olemassa olosta. Puhuu näistä kahvitunnilla ja kollegoille. Tiedän satavarmasti, että näin ei ole, olen nähnyt numerot ja budjetit. Oikaisen aina väärän tiedon, että ei, taloutemme on kunnossa, ei ole yt-neuvotteluita tulossa. Ja silti tämä taas kohta nousee esiin.
Kun toimari taannoin lähti (henkilökohtaisten syiden takia) yllättäen talosta, saivat nämä juoruilijat ja spekuloijat vettä myllyynsä. Kuulin aivan uskomattomia, täysin keksittyjä ja mielikuvituksellisia juttuja siitä, miksi kyseinen ihminen lähti, ketkä kaikki siihen liittyi... Ja nämä satutädit kertoivat näitä keksimiään juttuja kollegoilleen, kahvipöydässä ja kokouksissa. Osa varmaan jäi elämään, vaikka niissä ei ole minkäänlaista totuudensiementä.
Mun mielestä tällainen perättömien juttujen levittely ja keksiminen on todella edesvastuutonta. Mitä näille satutädeille pitäisi sanoa, jos sellaisia omassa tiimissäkin sattuu olemaan?
Kommentit (2)
Tunnistan ongelman. Ihmiset saattaa laukoa aivan mitä tahansa ja osa uskoo ne ja nekin, jotka heti ei usko, rupeavat epäilemään ja mielikuvitus lähtee laukalle. Edellisessä työpaikassa meille tuli kerran täysin yllättäen seuraavaksi aamuksi kutsu pääjohtajan vetämään henkilöstöinfoon. Kaikki olivat aivan ihmeissään, että mistä on kyse. Yksi työntekijä rupesi puhumaan, että meidän yksikkömme lakkautetaan. Se oli ilmeisesti tarkoitettu vitsiksi, mutta tuossa tilanteessa oli kyllä maailman huonoin vitsi. Osa ihmisistä oli todella paniikissa ja tolaltaan. Loppujen lopuksi kyse oli aivan muusta asiasta, mutta yhden urpon läppänä liikkeelle laittama juoru sai koko yksikön moneksi päiväksi ihan kaaokseen.
Entä jos joku korjaisi käsityksiä firmasta ja muista asioista. Vaikka tiedotteilla kerran kuussa. Ei ole pakko laittaa nimeä alle. Ellei sitten sihteeri korjaa tms.