Minä en kehtaa lukea lapsille kirjoja, joissa kerrotaan mistä vauvat tulevat.
Nolottaa alkaa selittää jotain " ja sitten isä laittaa pippelin äidin pimppiin." Syntymästä voin kyllä kertoa ja siitä, että vauvat kasvavat äidin masussa jne, mutta tämän seksiosuuden jätän kyllä väliin.
Parempi, että lapsille opetetaan sitten koulussa nämä asiat.
Kommentit (9)
Jos ei oma äiti kehtaa lapsille asioita kertoa, niin kuka sitten?? Mitäs sitten kun lapsesi ovat murkkuikäisiä, niin etkö kehtaa kertoa esim. ehkäisystä? Kyllä mä sanon, että reipastu tai muuten hommaa vaan ongelmia itselles ja lapsilles!!
tosiaankaan noin tarkkaan ala selittää. Lapseni on viisi. Ehkä jotain yhdeksänvuotiaalle kerron noin tarkkaan.
siis jotain epämääräistä siemenistä, mutta yksityiskohtaisempiin kuvauksiin en mene. Lapsista vanhin on 6 v. Nuo kirjat ovat kuvitukseltaankin vähän turhan yksityiskohtaisia.
Ap.
Kyllä omilta vanhemmilta pitäisi elämän tosiasiat kuulla, ei mistään kavereilta tai koulusta. 9-vuotiailla monilla on jo kuukautiset, kyllä on vähän myöhäistä tuossa iässä enää kertoa " uutisena" mistä vauvat tulevat.
Vierailija:
tosiaankaan noin tarkkaan ala selittää. Lapseni on viisi. Ehkä jotain yhdeksänvuotiaalle kerron noin tarkkaan.
Paljon helpompihan se on viisi vuotiaalle asioista puhua kuin yhdeksän vuotiaalle! Jos nolostelet, tee se nyt, älä lykkää asiaa.
ja vanhempien seksielämästä. Haluan suojella lapsia tässäkin asiassa. Jos heille alkaa yksityiskohtaisesti selittää, niin sitten rupeavat miettimään, että tekeekö äiti ja isäkin sellaista.
Minusta on ihan ok, että lapsille kerrotaan koulussa perusasiat.
Ap.
Vierailija:
Kyllä omilta vanhemmilta pitäisi elämän tosiasiat kuulla, ei mistään kavereilta tai koulusta. 9-vuotiailla monilla on jo kuukautiset, kyllä on vähän myöhäistä tuossa iässä enää kertoa " uutisena" mistä vauvat tulevat.
Ja jos koulussa ja kavereilta kuulevat jo nyt vauvojen synnyn perustotuuden, niin eikös se ole ihan ok. Kyllä minä aion ottaa seksin puheeksi sitten kun lapset ovat vanhempia ja kypsempiä, ihan vain siksi, että tämä nykyinen seksikeskeinen kulttuuri, jossa jo 13-vuotiaita valistetaan menemään sänkyyn, jos vain käyttää ehkäisyä tai kondomia on minusta sairas ja kertomaan, että liian nuorena aloitettu seksielämä on vahingollista psyykelle ja että siksikin kannattaa odottaa.
en nolostele kerrassaan ollenkaan, vaan haluan suojata häntä asialta, jota hänen ei vielä tosiaankaan tarvitse tietää ja ymmärtää.
...kyllä ne kuitenkin noita asioita KOHTA kysyvät--- itse kerroin, että haikara tuo vauvoja- ja sitten eivät n. 4 v iässä uskoneet ja kerroin vauvansiemenistä...