Olkaa tyytyväisiä jos on töitä!
Mistä valitatte? Nykyään saa olla iloinen jos on töitä. Kaikilla ei ole. Ja se 590e pelirahaa työttömänä ei välttämättä ole luksusta.
Kommentit (9)
Joo pitäskö olla iloinen kun teen osa aika työtä ja hallituksen nero leimauksen takia tuloni tippuu 150 e ja palkkani tähän asti ollu 400 e joten 250 e ja siitä kulut pois. Kyllä kannattaa! Tämä sarkasmia.
Olen kyllä tyytyväinen 44 euron tuntipalkkaan :)
Kyllä pitää olla iloinen jos on vakituinen ja kokoaikainen työ sillä osa-aikatyöstä nykyään vain rankaistaan,melkeen parempi olla kokonaan työtön.
Ei se nyt ihan niinkään ole, että työ kuin työ minimipalkalla ja määräaikaisena työharjoittelun kaltaisena toimintana olisi aihe tyytyväisyyteen. Sellainen ihminen, joka tekee koulutustaan vastaavaa työtä asiallisella palkalla ja työehdoilla voi olla tyytyväinen.
Olen tyytyväinen. Vieläpä työ, josta tykkään. Parhaimmillaan tuntuu toiselta perheeltä, jonka parissa olemisesta maksetaan.
-lastenkodin ohjaaja
Olin työttömänä 2005 koulutuksen jälkeen ja tunnen siitä vieläkin tuskaa. Työhakemuksia joihin ei vastausta, viikot kuluvat ja opiskelu tuntuu menevän hukkaan sillä eihän pitkäaikaistyötöntä palkata. Nyt onneksi työpaikka sekä maatila jossa kasvinviljelyä.
Olen tyytyväinen ja palkkaan keväällä ja syksyllä aina jonkun kaverin töihin pellolle.
En ymmärrä otsikkoa. Ihan itse olen osaamisellani työpaikkani ansainnut. En minä siitä mitenkään tyytyväinen osaa olla. Ennemmin työnantajan pitää olla tyytyväinen, että olen töissä siellä enkä jossain muualla.
Minun tilalleni on jo pari vuotta etsitty nuorempaa opettelemaan, työ ei ole tehtävissä kännykällä eikä tietokoneella, molempia kylläkin käytetään. Eipä ole tulijoita ollut, kun kuulevat että oikeasti joutuu jotain tekemäänkin, ja koko päivä pitäisi olla töissä, tauot tietenkin kuuluvat asiaan.