Pariisi vai Lontoo?
Kumpaa suosittelisit? Rahat on 5 päivän matkaan tämän kuun aikana? Lontoossa kävin 1996, mutta se on varmaan paljon muuttunut? Pariisissa on kai nyrpeä jos ei ranska suju hyvin?
Kommentit (36)
Jos noista on valittava, niin Lontoo. Pariisi on vielä pahempi kusinen etnohelvetti
Lontoo siellä mukavat ihmiset, rento meininki, moderni.
Olen käynyt Pariisissa pari kertaa ja asunut Lontoossa. Menisin mielummin Lontooseen. En pidä ranskalaisista, enkä etenkään heidän haluttomuudestaan puhua englantia.
Jos et ole käynyt Pariisissa, niin kyllä siellä kannattaa kerran elämässään käydä.
Riippuu mitä haluaa lomalla tehdä.
Molemmat on upeita, mutta olen ollut Pariisissa viimemmäksi, joten Lontoo.
Paljonko sitä rahaa on varattu? Eri hintaisia kohteita.
Vierailija kirjoitti:
Riippuu mitä haluaa lomalla tehdä.
Ei se vaikuta, täältä saatu mielipide vaan vaikuttaa.
Ei kumpikaan. Molemmat täynnä pummeja, kodittomia ja luteita.
Miksei molemmat?
Lennä Pariisiin/Lontooseen, ota juna toiseen kaupunkiin ja lennä takaisin kotiin Lontoosta/Pariisista. Junamatka kestää kaupungista toiseen reilun pari tuntia ja liput (40-50 €) saa ostettua kätevästi verkosta: https://www.eurostar.com/rw-en/train/london-to-paris.
Olen käynyt Pariisissa monta kertaa, se on yksi lempipaikoistani. Kyllä siellä englannilla pärjää. Siihen päälle bon jour ja merci. Siellä on ihania puistoja, ja tietysti Louvre ja muut taidemuseot. Puhumattakaan Eiffelistä, Riemukaaresta, Vapaudenpatsaasta sun muista kuuluista rakennuksista. Sacre Cœur ja Luxemburgin puisto ovat ihania. En tiedä, joko Notre Dameen pääsee. Suosittelen Baletti- ja oopperataloa.
Molemmissa käynyt. Jos toiste menisin jompaan kumpaan, niin Pariisin valitsisin.
Mene suorilta afrikkaan niin saat paremman kokemuksen.
Vierailija kirjoitti:
Pariisissa on luteita.
Ei sen enempää kuin muuallakaan. Venäjän infovaikuttamisessa levitetään tuollaista huhua nyt olympialaisten alla, koska Venäjän joukkuetta ei huolittu mukaan.
Molemmat on kivoja mutta Pariisi enemmän minun mieleen. Suosittelen siis sitä.