Kun lähtee lenkille ja ei ala kulkea, niin mitä teet? Lopetatko kesken?
Joskus ei vaan pysty. Sykkeet nousee heti tappiin ("punaiselle"), jalat tuntuu raskaille, eikä pääse rytmiin. Mitä silloin kannattaa - tai pitää - tehdä? Hiljentää vauhtia? Entä jos menee jo niin hiljaa kuin vaan mahdollista?
Ja mistään flunssasta tms. ei siis tietenkään ole kyse, kyllähän sen olossa huomaa ennen lenkille lähtöäkin.
Kommentit (23)
Lääkäriin, voi olla vakava oire jostain jos ei edes kävelemään pysty.
Ajattelen että toi on kehon tapa ilmottaa että tarvii lepoa.
Teen virkistävän reippaan kävelyn ja huomenna uus yritys.
Jos tuntuu jo ennen lenkkiä ettei tule kulkemaan en mene. Juostessa usein tuntunut vielä 6km kohdalla ettei kulje usein se on hävinnyt ja jossain kohtaa alkaa kulkemaan niin että juoksee vaikka 20km.
Lenkin voi tehdä löysemmin ja rankemmin. Jos tuollainen olo tulee niin sitten mennään hiljempaa mutta mennään kuitenkin. Jos siis kyse ei ole esim. kuumeisesta olosta tai pahoinvoinnista jolloin varmaan keskeytetään mahdollisuuksien mukaan tai ollaan lähtemättä jos tää on ennen alkua.
Pelkkä hyytynyt olo ei ole toistaiseksi aiheuttanut mitään erityisempää vaikka menisi hitaan lenkin. Pitää vaan pitää ylimääräinen lepopäivä tuollaisen jälkeen.
Minuutti kävelyä, 2-4 minuuttia juoksua. Näitä vaihdellen vedän suunnitellun lenkin läpi. Ei se matka tapa vaan vauhti.
Kokeile mikä itselle on hyväksi. Itsellä auttaa jos ei kulje ottaa tyyliin minuutin spurtteja kovaa muutaman ja palaa hiljaiseen tahtiin.
Jos sykkeet nousee tappiin hitaassakin vauhdissa, vaihdan ilman muuta kävelyksi. Tämä tapahtuu yleensä silloin kun olen nukkunut huonosti tai käyn esimerkiksi stressin takia jo valmiiksi ylikierroksilla. Se on merkki, että mun pitää tehdä jotain palauttavaa, eli just rentoa kävelyä ja venyttelyä yms.
Olet todennäköisesti aloittanut liian kovalla vauhdilla. Lämmittele kehoasi alussa ja aloita hitaasti. Noin viiden, kymmenen minuutin jälkeen voit alkaa nostamaan vauhtia. Moni tekee sen virheen että aloittavat pikajuoksun heti.
Jos tulee tuollainen olo, vaihdan kävelyksi. Voin kokeilla muutaman minuutin kuluttua uudelleen, sujuuko hidas juoksu. Jos ei suju, jatkan kävelyä.
Miten niin ei ala kulkea? Aina olen voinut tehdä kävelylenkin.
Vierailija kirjoitti:
Jos tuntuu jo ennen lenkkiä ettei tule kulkemaan en mene. Juostessa usein tuntunut vielä 6km kohdalla ettei kulje usein se on hävinnyt ja jossain kohtaa alkaa kulkemaan niin että juoksee vaikka 20km.
Viimeinen tekemäni lenkki ei vaan käynnistynyt :( Odottelin, että milloin ne jalat alkaa kantaa, mutta ei. Syke tosiaan nousi nopeasti tappiin ja tuntui väsyttävälle, vaikka kunnon pitäis olla tosi hyvä ja viimeiset lenkit ovat menneet kivasti. Myöskään mitään sen isompaa rasitusta ei ollut alla.
Usein tosiaan ollut niin, että raskaiden parin ekan kilsan jälkeen kroppa alkaa toimia ja saa hyvän flown.
ap
Keho kertoo silloin, että paikkasi ei ole lenkillä vaan levossa. Voi ihan viikoksi pistää levyksi jos noin käy.
Vierailija kirjoitti:
Jos tuntuu jo ennen lenkkiä ettei tule kulkemaan en mene. Juostessa usein tuntunut vielä 6km kohdalla ettei kulje usein se on hävinnyt ja jossain kohtaa alkaa kulkemaan niin että juoksee vaikka 20km.
Mun kohdalla ei kyllä ole luottamista noihin ennen lenkkiä tuntemuksiin. Välillä tuntuu etukäteen, että huono lenkki tulossa, väsyttää fyysisesti yms, silti lenkki kulkee kuin unelma. Toisinaan taas virkeä, innokas ja kevyt olo etukäteen, mutta lenkki raskas ja inhottava.
Mutta tuo on totta, että ensimmäisiin kilometreihin ei aina ole luottaminen. Joskus kestää, että kroppa lämpenee ja juoksu alkaa kulkea.
Itsellä ei yleensä sykkeet nouse tappiin (epäilen olevani sairas, jos nousee), vaan jumittaa epänormaalin matalalla ja jos yrittää nostaa vauhtia, jalat menee vain maitohapoille. Kokemuksen myötä hyväksyn tilanteen ja vedän lyhyen lenkin hissukseen. Voi olla, että kilpparin vajaatoiminta aiheuttaa näitä.
Onko sulla millaiset kengät ja juoksetko asfaltilla? Kannattaa myös varoa kiristämästä kenkiä liikaa blokkaa hyvin verenkierron ja saa jalat juurikin voimattomiksi. Pitkillä 30km lenkeillä geelipohjallinen vaahtomuovipohjallisen alla auttaa jos meinaa jalat kipeytyä.
Jos syke nousee tappiin vauhdissa, joka menee normaalisti helposti, niin epäilisin ensiksi ylirasitusta tai sitten sitä, että on tulossa kipeäksi, vaikka olo tuntuu vielä levossa normaalilta. Painavat jalat tai tuntemus siitä, että ei kulje voivat vielä olla alkukankeutta ja mennä ohi lenkin edistyessä, mutta tappiin nouseva syke on aina hälytysmerkki.
Vierailija kirjoitti:
Jos syke nousee tappiin vauhdissa, joka menee normaalisti helposti, niin epäilisin ensiksi ylirasitusta tai sitten sitä, että on tulossa kipeäksi, vaikka olo tuntuu vielä levossa normaalilta. Painavat jalat tai tuntemus siitä, että ei kulje voivat vielä olla alkukankeutta ja mennä ohi lenkin edistyessä, mutta tappiin nouseva syke on aina hälytysmerkki.
Voiko kyse olla sydänongelmasta, jos syke nousee nopeasti "punaiselle"?
Lopetan, koska alkava/tulossa oleva flunssa ilmenee just noin.
Jos tuntuu, ettei jaksa lähteä lenkille, niin en lähde tai jos ei vaan huvita. Menen sitten toisena päivänä. Tai jos kesken lenkin tulis tunne, että nyt en jaksakaan kääntyisin varmaan takaisin.
En tee ku kävelylenkkejä, mut jos olis tolleen ni en menis lenkille. Haluan kuunnella kehoa.