Mitä nuo sairaalat voivat tehdä, kun Valvira määrää purkamaan jonoja nopeammin?
Kommentit (6)
Eivät mitään kun hallitus haluaa hävittää hyvinvointivaltion ja hyvinvointialueiden suunnitelmien tekijöistä ei päästä eroon, hoitajat ja lääkärit toteuttavat paperitöiden muodossa näitä suunnitelmia.
Nyt taas esim Varha laittaa miljoonia, oliko 10 uusiin potilastietojärjestelmiin, toivoa vaan sopii että so ja te puhuvat keskenään kun kaksi erilaista piti ottaa, tuskin.
Ei ne tällä hetkellä voikaan mitään. Ostopalveluiden vähentäminen on melkein kaikilla alueilla isossa roolissa säästötoimenpiteissä. Tarjottujen palveluiden määrää ei saa leikata ennen STM ohjeistusta, mistä palveluista karsitaan. Henkilökuntaa ei saa ja monessa paikkaa jo täyttökielto irtisanoutuneiden tai eläköityneidenkin tilalle. Toisinsanoen tyhjää sanahelinää uhkailuista, kun ei niiden purkamiseksi voida tehdä yhtään mitään ennen kuin STM antaa luvan rajoittaa tarjottua palvelua.
Lopettaa jonojen ohi sosiaaliturvaturistien hoitamisen.
Halpuuttamalla ostettu palvelu yksityiseltä voi olla riittämätön. Esimerkiksi hammaslääkärikäyntien määrä on tarkasti rajattu, vaikka hampaat hajoaisi suuhun ja ikenet ongelmissa. En uskalla ajatella mitä muuta.
Leikkaussaleja on tyhjillään, sairaaloissa on tyhjiä osastoja. Leikkausaikoja ei saa, leikkauksia perutaan ja siirretään. Työntekijöitä ei riitä kun pitää olla tietty minimi määrä töissä että voi tehdä sitä tai tätä. Pitäisikö miettiä uudelleen?
Yksityisellä leikkaussali toimii koko ajan, ei kannata pitää tyhjillään. Leikkausajan saa. Kotiin pääsee samana päivänä.
Vuokralääkärifirmat nettoaa tällä hyvin.