Mistä lautapeleistä pidätte?
Aloitin tauon jälkeen viime vuoden puolella taas lautapeliharrastuksen näin yli nelikymppisenä. Perheen kanssa on pelattu ainakin Carcassonnea ja Splendoria. Trivial Pursuitit, Aliakset ym on jo aiemmin käyty läpi. Alias voi olla jossain sopivassa porukassa ihan kiva.
Mitä lautapelejä (tai korttipelejä) te pelaatte? Onko hyviä suosituksia?
Kommentit (19)
Hero Quest, Afrikan tähti ja Cluedo ovat suosikkejani.
Jaahas, eli pitäisi olla koko perheen pelejä. En ehkä ehdotakaan mitä ekana tuli otsikon perusteella mieleen.
Mitta mites olisi Wingspan tai tuo jo mainittu Menolippu? Muuttuva Labyrintti on lasten kanssa pelattaessa kanssa ihan hauska.
Tykkään The Campaign For North Africa -pelistä.
Scrabble, Carcassone, rappakalja, cascadia
Settlers of Catan, Wingspan ja Magic the Gathering.
Voit ehdottaa myös niitä muita mitä ekana tuli mieleen. Pelaan myös aikuisten kavereideni kanssa. Osa harrastaa myös mutkikkaampia pelejä.
Wingspan, Terraforming mars, Root
Cascadiaa ja Catania mielelläni kokeilisin, mutta ei ole vielä tullut tilausuutta. Kerran kokeiltiin Terraforming Marsia "opetuskierros". Pelaisin uudestaankin. Viime kesänä pelailtiin mökillä mm. Copenhagenia. -Ap
Vierailija kirjoitti:
Voit ehdottaa myös niitä muita mitä ekana tuli mieleen. Pelaan myös aikuisten kavereideni kanssa. Osa harrastaa myös mutkikkaampia pelejä.
Ok. Ei mennä ihan D&D-osastolle, mutta aikuisempaan makuun seurapelinä oikealla porukalla Poliittisesti epäkorrektia on ihan hauska ja sitten vähän erityylisinä peleinä Betrayal at The House on The Hill tai Arkham Horror.
Menolippu on varmasti monen mieleen. Toimisi varmaan perheenkin kanssa. Maantietoa tulisi vähän samalla kerrattua/opittua. Yksi pelikerta ei koukuttanut minua niin että ostaisin pelin.
Wingspan ja Root pitää testata. -Ap
D&D-tyyppiset pelit jollain tavoin kiinnostavat, se vaan vaatii sen oikean porukan joka pystyy neuvomaan näin vähän kokemattomampaa.
Kyselen juurikin teidän omia suosikkipelejänne, joko aikuisten kesken tai perheen kesken. Pelaan molemmanlaisissa ryhmissä. Netistä olen tietysti tehnyt pientä tutkimusta, mutta aika harvakseltaan löytyy pelejä, mitkä herättäisivät oman mielenkiinnon ja sitten vielä sopisivat eri peliporukoille. Aikuisten ryhmä on ikähaarukassa 30-50. Valehtelupeleistä en itse paljoa pidä. Cards Against Humanity on minusta aika typerä. Sotapeleistä en pidä. 7 Wonders oli muutaman kerran perusteella ihan hauska ja sopisi perhepeliksi, muttei koukuttanut.
Yksi kaveriporukasta pitää tuosta Betrayal at The House on The Hillilstä. Ei olla löydetty sopivaa tilaisuutta siihen syventyä.
Uusin hankintani oli Port Royal. Hauska pikapeli mikä toimii perheen kanssa ja kavereiden kanssa sopivana pikapelinä. Splendor on pikapelien ykkönen ehkä. -Ap
Menolippu on kiva