Inhottava flunssa enkä saa limaa ulos nenästä. Huimausta ja hengitysongelmaa. Mitä tehdä?
Inhottava flunssa enkä saa limaa ulos nenästä. Huimausta ja hengitysongelmaa. Mitä tehdä?
Kommentit (20)
Sama täällä. Olen puhaltanut pillillä pulloon. Sen pitäisi treenata ja aukaista, koska tulee tavallaan painetta. Ja se helpottaa vähän.
Tai se että puhallan ilmaa ulos, samalla sitä estäen.
Otrivin Apteekista, nenäsumute. Lähetä joku apteekkiin tai tilaa. Nenäöljy jos alkaa kuivaa liikaa se sumute. Tarviiko yskänlääkettä. Onko ollut joku kipulääke tai burana pari kertaa, mutta burana vaatii maitohappobakteerit ehkä Aktimel. Nuo oireet menee yleensä ohi. Onko lämmintä päällä ja peitto, missä kuumemittari.
Ootko saanut nestettä ja suolaista yhtään vielä alas, vaikka yksi ruispala vai onko alkuvaihe ettei mene alas. Mikä maittaa tai ei käy. Onko lihakset jumissa vai rennot. Apteekista saa myös Nutridrink juoman. Lähikaupassa on huulivoide se tuoksuton, nenävoiteeksi. Jos närästää siihen oma lääke varalle. Silti aina pitää katsoa lääkeselosteet ja yhteensopivuus, ettei yhtäaikaa vedä kaikkea.
Vierailija kirjoitti:
Apteekista Otrivin Menthol.
Ei ikinä mentholia. Miksi maapallolla on mentholin kannattajia niin paljon.
Avaavaa nenäsuihketta suosittelen.
Saunaan höyryhengittämään niin limat lähtee liikkeelle. Löylyveteen vaikka vielä jotain eukalyptus-tippoja.
Jos ei sauna auta niin se on kuolemaksi.
Mulla kaamea flunssa ja nenästä tulee limaa ulos solkenaan. Aika auttaa. Itse en jaksa mennä apteekkiin. Kyllä se räkä jossain vaiheessa valuu.
Jos pääsee ostoksille, niin nenäkannu tai se WellO2. Kotikonstina höyryhengitys (ite tykkään laittaa niitä Fazerin eukalyptus karkkeja "mausteeksi", jos niitä sattuu oleen kotona).
Kokeile höyryhengitystä. Jos ei auta, niin sitten apteekista avaavaa nenäsuihketta ja äkkiä.
Nenäkannu apteekista ja siihen merisuolaa kaupasta. Sillä huuhtelet useamman kerran päivässä kannullinen per sierain.
Höyryhengitys sekä suihkussa annat kuuman veden valua kasvoille nenän ja poskionteloiden kohdalle.
Nenäkannu, höyryhengitys, veden juominen, lepo, korotettu päänalunen, bepanthenia nahattomaan nenään.
Menee ohi aikanaan.
Vetäkää te käteen fmunssanne kanssa. Vaikka kuinka miettisin en keksi kyllä hyväksyttäviä syitä asioille mitä tehty.
Hmm nenäkannua ja akavia rikoksia. Sellaisia jotka ihan maailman mittakaavassakin ainutlaatuisia. Sen takia ääliöt voi olla hiljaa. Että tiedä ilmeisesti mitään, jos ilousin mielin luulette, että harmittomista asioista vain kyse.
Vierailija kirjoitti:
Nenäkannu apteekista ja siihen merisuolaa kaupasta. Sillä huuhtelet useamman kerran päivässä kannullinen per sierain.
Höyryhengitys sekä suihkussa annat kuuman veden valua kasvoille nenän ja poskionteloiden kohdalle.
Ite tykkään, jos lämmin suihku tulee yläselkään ja/tai rintakehään keuhkojen kohdalle.
Itse ostaisin avaavan nenäsuihkeen apteekista. Käytä itse niitä aina kun on nuha ja pääsee nuhan kanssa paljon helpommalla.
Ei nenäkannu auta, jos nenä on niin tukossa, ettei vesi siellä kulje.
Chiliä ja cayennepippuria yrttien kera kuumaan liemeen ja juotavaksi.
Soita aika lähimmälle yksityiselle lääkäriasemalle. Valitse mielellään sellainen sijainti, missä apteekki lähellä.
Kerro kuulumiset parin-kolmen tunnin sisällä, josko jo sitten se räkä irtoaa.
Minkä ikäinen olet?
Vierailija kirjoitti:
Ei nenäkannu auta, jos nenä on niin tukossa, ettei vesi siellä kulje.
Auttaa, monesti käyttänyt. Alkuun tulee vaan yksittäisiä tippoja läpi, tarpeeksi monta kertaa, kun toistaa (välissä voi pitää vähän taukoo) alkaa tuleen läpi. Pienikin liotus alkaa jo auttaa.
Suihkeet ei itellä toimi ollenkaan.
Hanki nenäkannu.