Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Peräänkuulutetut Suomessa

Vierailija
17.03.2024 |

Suomessa on 140 kansainvälisesti etsintäkuulutettua henkilöä, joista osa piileskelee avoimesti keskuudessamme: "On olla pakomatkalla", sanoo tunnettu ex-rikollinen

Osa poliisin etsintäkuuluttamista suomalaisista piileskelee keskuudessamme. On kuitenkin suuri todennäköisyys, että poliisi löytää heidät. Pakomatkaan liittyy paljon stressiä, jota harva pystyy käsittelemään, sanoo ex-rikollinen Jan Jalutsi.

Suomi on tällä hetkellä antanut eurooppalaisen pidätysmääräyksen perusteella kansainvälisen etsintämääräyksen 140 henkilöstä, joista osa on ulkomaan kansalaisia.

Näin sanoo rikoskomisario Ritva Santtila Keskusrikospoliisista.

Syyttäjä on se, joka antaa eurooppalaisen pidätysmääräykset syytteeseenpanoa varten tiettyjen kriteerien perusteella.

Jos etsintäkuulutettua henkilöä ei tavoiteta, pidätysmääräys on lähetettävä Schengenin tietojärjestelmään (SIS) ja Interpoliin.

Jos etsityn olinpaikka on tiedossa ja hän on toisessa maassa, pidätysmääräys voidaan lähettää suoraan kyseisen maan toimivaltaiselle viranomaiselle.

Tiedossa ei ole, kuinka moni kansainvälisesti etsintäkuulutetuista piileskelee Suomessa, mutta karkean arvion mukaan jopa puolet

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
17.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Elämä pakomatkalla täynnä stressiä

Etsintäkuulutuksi tuleminen ja poliisia pakeneminen ei kuitenkaan ole hyvä idea. Tämän tietää hyvin entinen rikollinen Jan Jalutsi, joka on paennut poliisia useita kertoja.

Hän on eräänlainen julkkis rikollisessa maailmassa muun muassa pankkiryöstöistään.

"Tyhmin asia, jonka voit tehdä, on juosta karkuun. Toisaalta on tuntea itsensä jatkuvasti metsästetyksi, ja toisaalta sinulla on oltava paljon rahaa, jotta sinulla on varaa elää juoksussa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kahdeksan neljä