Miksi naiset eivät pysty hiihtämään 50 km hiihtoa?
Eikö naisten pitäisi pystyä samaan kuin miestenkin?
Kommentit (17)
Lue enemmän, tiedät enemmän.
Hienosti hiihtivät Holmenkollenilla. Monissa muissa kisoissa hiihtävät pidempiäkin matkoja mutta World Cupissa tuo 50 on pisin matka sekä miehille että naisille.
Kati Roivas, joka hiihti nyt Holmenkollenilla, hiihti viime viikonloppuna 90 km:iä Vasa-loppetissa Ruotsissa.
Palstaulin perinteinen lauantai. Itkee miksi naiset eivät ole miehiä, niin syvällä kaapissa että perse vilkkuu Narniassa asti.
Miksi kenenkään pitäisi hiihtää 50 kilometriä? Bussilippu ei voi olla liian kallis. Jotain laihilaisia vai mitä hiivattia?
Naisille riittää lyhyempikin sauvan käyttely, kun sen tekee oikein. Ei tarvita ikuisuuksia kestävää sauvotusta.
On siinäkin saavutus, joku hiihtäminen 😅😅😅😅
pilu ei kestä luisteluhiihtoa niin pitkään
Täysin epäonnistunut uudistus tuo että naiset ja miehet hiihtää samaa matkaa. Aiemmin maailmancupin viestissä naisten eroja mitattiin kalenterilla ja miehet tuli koko joukko smaaan aikaan maalisuoralle.
Ampumahiihdossa asiallisesti lyhyemmät matkat naisilla.
Taasko joku idari-uli, joka luulee, että tasa-arvo tarkoittaa biologisten eroavaisuuksen kieltämistä?
Mikä ap saa sinut ajattelemaan noin?
Minä hiihdin vuosi sitten (2023) Finlandiahiihdon 62km ja olen 1979 syntynyt nainen.
Meidän perheessä mieheni on se, joka hiihtää vähemmän, ehkä 100km yhteensä koko talvena, jos aina sitäkään.
Hiihto on sellainen laji, että ei innosta kaikkia, mutta ei se silti tarkoita, etteikö voisi olla kovakuntoinen.
Totta kai pystyvät ja melkoista vauhtiakin vielä.
Juoksevathan naiset maratoniakin ja parhaiden vauhdissa saavat miehetkin pistää tossua oikein tosissaan toisen eteen.
Periaatteessa naisten ja miesten ennätykset pitäisivätkin olla samaa luokkaa tuollaisessa pitkän matkan juoksussa.
Vierailija kirjoitti:
Taasko joku idari-uli, joka luulee, että tasa-arvo tarkoittaa biologisten eroavaisuuksen kieltämistä?
Mitä pidempi matka, sen lähempänä naisten ja miesten tulokset ovat toisiaan. Todella pitkillä matkoilla (ja nyt en tarkoita 50 km:n pikapyrähdystä), kisan nopein voi olla nainen tai mies.
Its en ole mikään kilpaurheilija enkä edes vakava harrastajakaan, ja silti olen hiihtänyt 50 km.
Tarkkaa aikaa en muista, mutta muutamassa tunnissa meni. Rennosti lapin keväthangilla.
Ai että nainen ei pysty hiihtämään 50 km. Ei varmaan 😅