Tässä se taas nähtiin, laihduttaminen ei kannata!
Söin kaksi viikkoa vähän ja tervelliisesti. Yritin pudottaa nopeasti painoa, kun paino oli korkealla ja vaatteet kiristi. Sainkin pari kiloa pois. Nyt olen viikon syönyt kuin possu nälkääni pois. Lopputulos: painoa 2,8 kiloa enemmän kuin laihista aloittaessa, turvottaa eikä ne farkut mahdu enää kiinni.
Elämäntapamuutos on se mikä kannattaa.
Kommentit (9)
😁
Terve ruokavalio ja riittävästi riittävän kuormittavaa liikuntaa. Ruoan ei kannata myöskään olla liian maukasta, ettei ruokahalua ja makunystyröitä huijata! Vähän mausteita, kermaa tai voita, ruoan aito maku, niin elimistö tunnistaa paremmin rajansa.
Itse jätin kaikki karkit, keksit, jäätelöt sun muut herkut kokonaan n.1.5 vuotta sitten. Jopa hedelmät nykyään ällöttää ja tuntuvat pelkältä sokerilta kun olen vieroittanut itseni makeasta. Ongelma on vaan se, että ruokahaluni on kasvanut ja painan 7kg enemmän kuin silloin kun söin suklaatakin joka päivä.
Joo, nälkiintyminen johtaa lopulta vain ahmimiseen.
Kannattaa laskea, paljonko saa proteiinia päivän aikana. Söin itse aikanaan sitä liian vähän ja ihmettelin, kun aina oli nääntymisen tunne iltaisin enkä pystynyt lopettamaan syömistä. Kun saan tarpeeksi (siis sopivasti, en liikaa) proteiinia, tuo tunne pysyy poissa.
Vierailija kirjoitti:
Joo, nälkiintyminen johtaa lopulta vain ahmimiseen.
Kannattaa laskea, paljonko saa proteiinia päivän aikana. Söin itse aikanaan sitä liian vähän ja ihmettelin, kun aina oli nääntymisen tunne iltaisin enkä pystynyt lopettamaan syömistä. Kun saan tarpeeksi (siis sopivasti, en liikaa) proteiinia, tuo tunne pysyy poissa.
Tuo pitää paikkansa. Minä lihoin sillä, etten jaksanut laittaa työpäiviä varten ruokaa. Ostin aina viereisestä kaupasta valmisruuan, jossa oli liian vähän proteiinia ja usein kaloreitakin. Sitten välipaloja, ja työpäivän jälkeen nopeaa hiilaria nälkään.
Nyt syön terveellisen ja itselaitetun ruuan töissä, ja töistä palatessa. Ei välipaloja, paitsi korkeintaan yksi banaani. Paino alkoi tippumaan nopeasti jo näillä.
Laihduttaminen on varma tapa lihoa.
Tässä hyvä esimerkki miten 30 kg lähti pois 3 kk:ssa:
Miksi et tee pysyvää elämäntapojen muutosta?
Mikä sua estää tekemästä elämäntapamuutosta?