A-talk: Hallitus vs ay-liike. Tv1 klo 21
Kommentit (16)
Vierailija kirjoitti:
Wille Rydman ja Li Andersson mukana. Kok vs vas!
Det betyder att det är helt omöjligt att se på. Skönt att det på inget vis är ens eget problem.
Demokraattisessa yhteiskunnassa eduskunta säätää lait. Ei lakeja huutoäänestyksellä säädetä. Jos en ole tyytyväinen lakiin, niin seuraavalla kerralla äänestän toisin.
Jaskat. Jos vaikka EK (lue kokoomus) ei saakaan kaikkea tuhottua, te urpot todennäköisesti vaaditte itsellenne täyden tuhoamisen viisaudessanne.
Kaikki usko mennyt teihin.
Vierailija kirjoitti:
Wille Rydman ja Li Andersson mukana. Kok vs vas!
Ryydana vs asiapoliitikko. Petteri ei enää itse uskalla lin kanssa samaan studioon. Viimeksi hikoili niin että taisi nestehukka iskeä.
En katso. Ettei tule suusta vihapuhetta.
No, toivotaan että lakot loppuu. Ja tulee kapina !
Rydman on ihan pelle, eihän sillä ole mitään ymmärrystä. Riku Aalto antoikin hänelle neuvon, että ottaisi asioista selvää, ennenkö tulee höpöttään tyhmiä. Li Andersson on kyllä fiksu ja tietää paljon. Rydmannilla ei mitään käytöstapoja puhuu päälle, mutta sehän on persujen tapa. Kävi hänen luonnon päälle, kun Li antoi neuvoja. Wille on pikku ukko ja liian kireä kravatti.
Rydman on kyllä persu eikä kokkari.
Li Andersson on kahdessa asiassa poikkeuksellisen fiksu: bluffaamisessa ja uhriutumisessa. Antaa vaikutelman vastuullisesta ja kokonaisvaltaisesta esiintymisestä ja asiaosaamisesta. Kun vähänä kaivaa, puhepurske on täynnä puolitotuuksia, ja täynnä vasemmistolaista ideologiaa. "hoitajien palkat" (niihin vain ei ole varaa, jos talous romahtaa. velalla Lin hallitus niitä hoiteli mutta jälki on rumaa). "hallituksen uudistus ei ole Ruotsia nähnytkään" (Ruotsi on tehnyt uudistukset maltilla ja vaiheittain 2000-luvulla. Suomen hallituksen ja ay-liike eivät. Nyt sitten on pakkon tehdä nopeasti eikä se ilman kipua valitettavasti onnistu).
Aina kun vas.liitto ja demarit ovat olleet oppositiossa, lakot on masinoitu päälle. Niin siis nytkin. Ero on vain se, että nykyhallituksen on pakko kantaa vastuu Suomen tulevaisuudesta eikä suostua painostukseen.
Hyvä neuvo Li:lle olisi, että sano nyt sinne SAK:hon Hakaniemeen, että palaavat sieltä lakkoporteilta äkkiä neuvotteluryhmiin pelastamaan maata.
Kokoomuslainen Susanna Koski työtön!? Tv-ohjelmaan osallistuminen ei ole oikeaa työtä! Maatilan pitämisen kustantaa 50% Suomen valtio ja 50 % EU. Ei ole tuottavaa työtä tuo maatilan pitäminen, pyörii 100% tukiaisrahoilla!
Harmittaa ettei vastapuolella istuneet herrat kyenneet laittamaan Li:le vastaan. Eikö osaavampia löytynyt, nyt kun Li moukaroi heidät tiedollaan maanrakoon ?
Vierailija kirjoitti:
Harmittaa ettei vastapuolella istuneet herrat kyenneet laittamaan Li:le vastaan. Eikö osaavampia löytynyt, nyt kun Li moukaroi heidät tiedollaan maanrakoon ?
Onko sillä merkitystä kuka latoo faktoilla kenet maanrakoon? Päätökset pitää perustua tosi asioihin eikä uskomuksiin. Hallituksen puheilla ei ole konkretiaa. Ne vain uskovat että jostain tulee satatuhatta työpaikkaa jos työehtoja heikennetään.
Vierailija kirjoitti:
Harmittaa ettei vastapuolella istuneet herrat kyenneet laittamaan Li:le vastaan. Eikö osaavampia löytynyt, nyt kun Li moukaroi heidät tiedollaan maanrakoon ?
Tämä... Nimenomaan kansalle suorassa lähetyksessä harvinaisen selvästi tietoon perustuvana... Ei kansa eikä duunarit tyhmiä ole. 👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍
Wille Rydman ja Li Andersson mukana. Kok vs vas!