Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Paras syntyvyystoimi...

Vierailija
07.02.2024 |

Olisi työajan rankka yhteiskunnanlaajuinen lyhentäminen. Johan sitä on kauan sitten rajattu työpäivät 8-tuntisiksi, sunnuntaista tehty pyhäpäivä ja sitten lauantaista vielä toinen vapaapäivä. Hurja teknologinen kehitys on kaiken tämän jälkeen koettu ja tuottavuus on noussut, mutta yhä vain tehdään samaa työpäivää.

 

Valtava osa vapaaehtoisesti lapsettomista ei halua lapsia juurikin sen takia, kun vapaa-aikaa on nykyiselläänkin liian vähän ja siitä viimeinenkin olisi uhrattava lasten saamiseksi. Ja aniharva oikeasti edes tekee täyttä 8 tuntia putkeen töitä.

Pandemiabuumikin oli mahdollinen, kun kotona vietettiin enemmän aikaa. Pistäkääpä työpäivät 6-tuntisiksi ja katsokaa kun vauvojen tekoon alkaakin olla aikaa.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme viisi