Apua kaipailisin.
Nyt tarvisin viisaimpien neuvoja... Eli poika on 4kk ja nyt viimeseen viikkoon ei ole tissi kelvannut kun öisin. Poika aloittaa joka päivä samaan aikaan kauhean kiukuttelun eli siinä klo: 13-14 poika on väsynyt ja nälkäinen mutta ei ole tissillä kun hetken imee ja päästää irti. Sitten loppujen lopuksi on pakko antaa korviketta pullosta että nälkä lähtee. Siitä ei voi olla kyse ettei maitoa tulisi koska mielestäni tulee ja onhan se riittänyt tähänkin asti. Sama juttu on sitten illalla myös että imee hetken ja päästää irti. Melkein aina on annettava iltaisinkin pullosta korviketta mikä harmittaa minua koska haluaisin imettää. Eli mikä nyt neuvoksi???
Kommentit (5)
En todellakaan tarkoita loukata, enkä mitään muutakaan negatiivista, mutta oletko ihan varma, että maito riittää? Sitä kun ei itse aina tiedä. Minäkin luulin, että se riittää, kunnes neuvolassa kummankin rinnan koe-syötön jälkeen tuli tyly tuomio: ei riitä, korvikkeelle. Olisin itsekkin halunnut jatkaa imetystä, mutta minkäs teet.
Toivottavasti saat asian selviämään :)
Kiitos vastauksista =) Voihan se olla että maitoa suihkuu tissistä tai sitten sitä ei tule tarpeeksi. täytyy ottaa puheeksi seuraavalla neuvola käynnillä.
Meidän vauvelimme (kohta 7kk) aloitti rintalakkoilunsa ensimmäisen kerran juuri tuossa 4kk:n kieppeillä. Meillä lakkoilu on ollut siitä lähtien " kerran kuussa -lakkoilua" , koska tyttö aina tiettyyn aikaan kuukaudesta aloittaa tehokkaan lakkoilun. Kaikkia mahdollisia syitä on pohdittu ja pääsimme Imetystuen kanssa siihen tulokseen, että vaikka syön minipillereitä (=kuukautisia ei tule), niin silti " taustalla" oleva kuukautiskierto haittaa imetystä niin, että maito on tiukemmassa ja hiukan eri makuistakin aina kierron lopulla. Ja aina silloin tyttö lakkoilee säännöllisesti. Nyt meillä on menossa toistaiseksi pahin ja pisin lakkokausi, ja luulen, että meillä on pakko siirtyä osittaisimetykseen, eli totuttaa tyttö korvikkeelle, koska nämä lakkopäivät alkavat käydä todella raskaiksi.
Siinä pitkä selostus meidän tilanteestamme. Meidän tilanteemme (=lakon syy) on tosin aika harvinainen, eli en suinkaan halua kauhistuttaa sinua mitenkään! Päinvastoin, rohkaisen sinua jatkamaan sinnikkäästi - useimmiten rintalakko on ohimenevä tilanne. 4-kuisen ympärillä maailma avartuu yhtäkkiä niin huikeasti, että hän ei ehkä enää malta syödä päivisin - on muuta niin paljon mielenkiintoisempaa ympärillä. Täten hän ottaa maitokiintiönsä täyteen öisin. Yöllä lakkoilijatkin malttavat useimmiten syödä itsensä kylläiseksi.
Ei sinun tarvi tilanteesta stressata, kunhan pissivaippoja tulee tarpeeksi vuorokaudessa (5-6 vaippaa = 5-6dl pissaa). Mutta jos vauvasi herää sitten öisin hirveän tiheään syömään, on tilanne sinun kannaltasi tietysti ikävä, koska et saa nukkua. Mutta jos yöimetystahti on ihan ok, ei kai siinä sitten mitään?
Sen sijaan korvikkeen antamisessa on juuri muidenkin mainitsema ongelma: jos lakkoilija saa maitonsa helposti pullosta, niin silloin rinnanimemishalut voivat vähentyä; vauva ei viitsi tehdä imemistyötä. Tällöin oma maidontuotantosi sitten vähenee ja lakkoilija on entistä tyytymättömämpi rinnan antimiin... tuosta tulee todella ikävä kierre. Ja sitten vielä kun pitäisi olla stressaamatta ja luottaa vain siihen, että oma maito riittää... tiedän tunteen!
Jos olet tähän asti kuitenkin täysimettänyt, niin sehän on jo tosi hyvä saavutus! Eikä osittaisimetys (siis rintamaito + korvike) ole ollenkaan maailmanloppu (olen itsekin itselleni sitä toistellut tässä viime päivinä), vaikka sitä tietysti toivoisi, että oma maito riittäisi sinne vuoden ikään asti.
Muutama vinkki vielä, joilla lakkoilijan saisi ehkä imemään päivisinkin:
* vaihtele imetysasentoja, -paikkoja ja vauvan vaatetusta (!!! meillä vauva usein suostuu syömään haalari päällä jossain kauppakeskuksessa tms, ihme tyyppi...:)
* jos yhtäkkiä, missä vain oletkin, tunnet herumisen rinnassasi, tarjoa samantien rintaa vauvalle, silloin maito hänelle " valmiina"
* herumista voi auttaa alkuun lämpöisellä kääreellä tai laita vaikka lämmintä vettä minigrip-pussiin ja se rintaliiveihin - ja tarjoa sitten rintaa
* valitse kuitenkin sellainen imetyspaikka, josta vauva ei näe mitään ympärillä olevaa vilskettä tai värikkäitä tavaroita ja hän siten ehkä malttaisi keskittyä imemiseen
* koita imettää häntä vaikka pimeässä vessassa, niin meillä onnistui joskus
* jos vauvasi syö tuttia, voit koittaa " tuttikikkaa" , eli anna imeä tuttia ihan hetken ja vaihda sitten nopsasti rintaan
Toivottavasti saatoin auttaa jotenkin... tai ainakin vertaiskokemuksen hengessä voin vain tsempata sinua ihan sikana ja toivoa onnea imetyksen jatkumiselle!
t annelie ja pikku lakkoilija lilli kohta 7kk
ps. Imetystukeen soitto kannattaa AINA, jos vähänkään jokin mietityttää, puh. 041 528 5582. Osaavat antaa valtavasti neuvoa, vinkkejä ja ennen kaikkea rohkaisua!!!
Moi,
Edellä esitettyjen ajatusten lisäksi minun mieleeni tuli hylkiminen. Mitä jos lapsesi vain hylkii rintaa? Luin hylkimisestä alkusyksystä jostain kirjasta, jonka nimeä en nyt tietenkään muista! Kirja käsitteli kannesta kanteen imetykseen liittyviä asioista ja siinä tuotiin esille, että tietyissä ikävaiheessa vauvoilla saattaa olla rinnan hylkimisvaiheita. Meillä oli mielestäni myös yksi tällainen vaihe, jolloin poju selvästi protestoi, eikä rinta kelvannut, vaikka rinnasta tuli maitoa. Ratkaisin asian siten, että annoin hänelle ensin korviketta tuttipullosta, jotta pahin nälän huippu tasoittui, minkä jälkeen siirryttiin rinnalle. Hyvin on taas rinta kelvannut ja pullo on ollut kaapissa sen jälkeen.
Jos rinnastasi suihkuaa maito, on vauvan vaikea syödä. Meillä oli ainakin jossain vaiheessa tätä ongelmaa. Ratkaisin asian siten, että aina välillä pumppailin osan maitoa pois ennen kuin vauva söi eikä maito enää suihkunnut niin paljoa.
Toinen juttu voi olla, että jos vauva on tottunut syömään pullosta, ei hän ehkä enää " vaivaudu" syömään rintaa. Pullostahan maito tulee vauvan suuhun paljon vähemmällä työllä kuin rinnasta. Jos siis suihkutissisyys ei vaivaa, niin suosittelisin kuitenkin yrittämään vaan imettää vaikka useita kertoja lyhyen aikaa kuin antamaan pulloa.