Onko skechersit yleensä pahat jaloille?
Ostin syksyllä skechersin talvikengät, lähinnä kun ajattelin että olisivat pehmeät kävellä. Nyt huomaan että toinen jalkaterä on aika lyhyenkin kävelymatkan jälkeen kipeä. Onko tämä jotenkin merkin tyypillinen piirre?
Kommentit (17)
On,Juuri minun ortopedi haukkui ne helvettiin.Ne on liian pehmeät. Jos on ongelmajalat on parasta ostaa kovapohjaiset kengät. Näin sain neuvon .
Hoitoalalla monet käyttävät, itse en kestä niitä ollenkaan - lonkka kipeytyy jo lyhyelläkin käytöllä.
Mulla on työkenkinä ja on hyvät. Ero oli selvä kun käytin yhden päivän muita kenkiä, jalat oli paljon väsyneemmät illalla.
Kauheat korotukset kantapäissä. En tykkää.
Kaikki me ollaan erilaisia. Kollega kävelee töissä krokseilla, en ikinä pystyis samaan. Toiset puukengillä, kauhistus minulle. Mulla sketsersit, hyvät mulle.
Ainoat, joissa on tarpeeksi pehmeä sisäpohja, ettei jalat väsy. Ulkopohja ehkä turhan joustava nivelrikkoiselle. Mutta mistä lenkkarit, joissa olisi yhtä pehmeä sisäpohja, mutta jämäkämpi ulkopohja? Olen kokeillut kaikki läpi, enkä ole löytänyt. Mulla myös suht leveä jalka.
Vierailija kirjoitti:
Kaikki me ollaan erilaisia. Kollega kävelee töissä krokseilla, en ikinä pystyis samaan. Toiset puukengillä, kauhistus minulle. Mulla sketsersit, hyvät mulle.
Kroksit ja sketsersit :D
Mullekin tuntuivat ne talvikengät liian pehmeiltä mutta panin niihin omien mittojen mukaan teetetyt pohjalliset niin toimivat paremmin. Pitemmillä kävelymatkoilla kyllä lonkat ja polvi alkavat kipeytyä eli enpä hanki toista kertaa.
Olen kuullut pelkkää hyvää tuosta merkistä, en usko että kenkä siitä puristaa.
Kipeä kantapääni tykkää Sketcherseistä! Kuin pumpulilla kävelisi. Kenkiä kannattaa vaihdella.
Jos ei ole askellusongelmia, voivat olla ehkä niin ihanat kuin mainokset antavat ymmärtää. Kun sovitin kaupassa, pehmeys oli normaaliin jalkaan ok, toisessa jossa ollut nilkkamurtuma, tuntui kuin olisi kävellyt jonkinlaisen pallon päällä. Ehkä lähes 100-% istumiselämään, mutta ei kävelytarkoitukseen, ainakaan kaikille.
Vierailija kirjoitti:
Parhaat kengät ikinä olleet mulle.
Samoin minulle. Vaivaisenluu ja polvivamma täällä. Pystyn kävelemään kymmeniätuhansia askelia asvaltillakin. Vaivaisenluu ei oireile ja polvi lähtenyt kuntoutumaan, kun liikuntaa pystynyt lisäämään.
Töissä skechersit ja birkenstockit vuorotellen, ulkona paljasjalkakengät, skechersit tai kumisaappaat, tällä hetkellä lähinnä talvikumisaappailla mennään.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kaikki me ollaan erilaisia. Kollega kävelee töissä krokseilla, en ikinä pystyis samaan. Toiset puukengillä, kauhistus minulle. Mulla sketsersit, hyvät mulle.
Kroksit ja sketsersit :D
Hienosti vauvanmukaistettu kirjoitusasut tosiaan :D
Eivät sopineet minulle. Ajan myötä oikean jalan jalkaterän keskiosa kipeytyi. Minulla on oikeassa jalassa hieman ylipronaatiota.
Niissä on erilaisia pohjia, kahdella tekonivellä ja goga matt max cushion juoksukengillä kävelen 8h päivässä töissä, ovat kyllä ainoat, joilla siihen pystyn kivuitta.
Parhaat kengät ikinä olleet mulle.