Miten säästit tällä viikolla?
Itse jaoin noutoruoan kolmeen osaan ja söin kolmesti pienen annoksen. Entä itse?
Kommentit (34)
Teki mieli jotain alkoholipitoista, katselin juutuubia ja kas, kello olikin jo yhdeksän.
En mene tällä viikolla ollenkaan kauppaan (edes kävellen), tilaan lumityöt vasta ensi viikolle lumisateiden loputtua (maanantaille povattu n.8 cm lunta)
Laitoin 300€ OP:n indeksi Suomi rahastoon ja satasen osakesäästötilille
Foodorasta iso annos kiinalaisesta lisäriisillä. Normi kuljetuksineen 25e. Nyt oli -20%, ilmaiskuljetus pro kokeilulla ja kympin voucher hesekusemisen lohdutukseksi. Loppuhinta 3,50e. Tuosta lastista syön huomisenkin.
Maanantaina ostin reilun satsin kasviksia Lidlin tarjouksesta, olivat edullisia siellä. Samalla reissulla kävin ostamassa lapselle käytettynä monot liian pienien tilalle. Töihin kuljen aina kimppakyydillä.
Olin unohtanut käydä kaupassa moneen päivään. Ei ollutkaan esim. kasviksia kuin pari porkkanaa ja pätkä purjoa. Kauppaan pitää aamulla taapertaa.
Jaoin noutoruuan kymmeneen pieneen annokseen ja söin kymmenen pientä annosta. Nerokasta, vai mitä?
Syön pakkasta tyhjäksi ja illaksi vain smoothie itse poimituista marjoista.
Eipä ole paljoa jäänyt säästöön. Tiukkaa tekee, vaikka palkka on ihan keskinkertainen.
Olen pysynyt kotona. Auto on seissyt suurimman osan talvesta tarpeettomana pihassa, nyt ovet on niin jäässä, että sillä ajellaan sitten keväämmällä. Säästyy ainakin bensaa. Etätyöläisenä ei juurikaan tule autoiltua muutenkaan.
Ostin resq kiinalaista 2 annosta kympillä ja noista söi kolmesti eli kerta-aterian hinta 3,33 ja ihan ehtaa oikeaa autenttista kiinalaista ruokaa, tuorettakin.
Paljon tehty nyt isoja annoksia ruokaa, lihakeittoa tein kun löytyi kunnon naudanlihaa alella.
Kaikki turhat kauppareissut eli heräteostokset jääneet pois. Huomaa taas kun on tavoite, siihen haluaa päästä (pieni loma).
Ostin 600 eurolla hajusteita ja kaikkea kivaa. Viime viikolla ostin yli tonnilla, joten säästin ainakin 400.
En ollut laiska ja ottanut bussia kahdentoista kilometrin takia, vaan menin pyörällä. (Säästöä 7€) Tulipa ainakin ulkoiltua.
Kaupasta en ostanut iltapalaksi haaveilemiani riisipiirakoita, vaan valmistin kotona omeletin, jota söin ruisleivän kanssa. (Säästöä 2€) Näin jälkikäteen ajateltuna ei ne riisipiirakat olisi olleet edes yhtä hyviä.
En mitenkään. Laitan tilistä kuukaudessa 500-800€ säästöön. Se riittäköön. Muuten syön ja juon ja kulutan miten huvittaa.
En ole käynyt viikkoon kaupassa, olen syönyt kotivarasta pois vanhentumisvaarassa olevia elintarvikkeita ja olen tehnyt kaikki sapuskat leivinuunilla. Tein myös listaa kotivarasta, että minkä tuotteiden menekki on huono, etten osta niitä enää kotivaraan tai ostan pienempiä määriä.
Niin kuin ylensäkin. Olen kävellyt auton ja bussin sijaan, ostanut punalappuisia ja sammuttanut turhat valot kotona.