Valtion piikkiin lennellyt virkamies pidätettiin virasta
MAA- ja metsätalousministeriö on päättänyt pidättää elintarvikemarkkinavaltuutettu Olli Wikbergin virasta häntä koskevan rikostutkinnan ajaksi, ministeriö tiedottaa. Virasta pidättäminen astuu voimaan keskiviikkona.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000010125784.html
Hyvä että näitä roistoja aletaan ottamaan kiinni! Seuraavaksi vuorossa varmaan Keravalle "kuntojumppakeppejä" kahteen kertaan tilannut henkilöo. Toivon kovasti seuraava valtion säästötavoite (1 miljardi lisäsäästöjä kuulemma tarvitaan) saadaan kasaan palkkaamalla henkilö, jonka tehtävä on selvittää verorahojen väärinkäyttöä poliitiikkojen toimesta.
Kommentit (2)
Tuo koko virkahan on ihan täysi hillotolppa. Koko viran olemassaolon aikana valtuutettu ei ole antanut ainuttakaan ratkaisua. Ihan oikeasti.
Harmi vaan maantavan mukaan ja itse nähtynä julkkarilla ei korruptio lopu 1 virkamiehen poistamalla virasta määräajaksi. Vaatisi isoa luutaa, niin härskiä on rahojen siirto omaan taskuun ja kaverin bisneksiin.