Auttakaa! Valo sammui silmistäni rankan elämänvaiheen seurauksena, miten saan sen takaisin?
Silmät on jotenkin ihan sameat ja surulliset nykyään. Oli vielä ennen tätä syksyä iloa elämässä ja semmoista valoisuutta kasvoissa ja silmissä, ihmiset joskus kommentoikin sitä ja ero on aivan dramaattinen esim. kuvissa. Eihän tämä elämä koskaan helppoa ole ollut, mutta ilo ja semmoinen sisäsyntyinen valoisuus on aina olleet itselleni tärkeitä elämänarvoja, joita olen pyrkinyt vaalimaan kaikissa tilanteissa. Jotenkin tuntuu, että sisältäkin se valo vaan sammui. Oli muutama kuukausi ihan todella rankkaa ja varmaan vajosin jo keskivaikeaan masennukseen myös, paljon ihan hirveitä vastoinkäymisiä, sairautta jne. Ihan todella hirveitä asioita ja ihmisiä, mitä joutui kohtaamaan ja tuntuu vieläkin, että jotain meni sisältä rikki. Meni pari kuukautta ihan kuin sumussa olisi ollut, olin aivan loppu.
Pelottaa, etten toivu tästä enää omaksi itsekseni enää.
Kommentit (7)
Terapia tai esimerkiksi juttelu seurakunnan diakonin kanssa
Sun pitää nyt tehdä sellaisia asioita joista nautit ja jotka tuntuu hyvälle. Oma huumeeni on ulkoilu ja musiikki. Kun oli paljon surua, niin kävelin pitkiä lenkkejä ja kuuntelin samalla hyvää musiikkia. Jos olen alla päin auttaa se, että laitan lempikappaleitani soimaan ja tanssin ja laulan mukana.
Viisi vuotta sitten huomasin saman itsessäni. Hymyäni on aina kehuttu kauniiksi, nyt se ei enää näytä aidolta, jotenkin pakotetulta ja rumalta. Ei siis ole palautunut vaikka mielestäni hyviäkin pätkiä on näihin vuosiin mahtunut.
Ole rauhallisella mielellä. Jumala on rakastaa sinua.