3-vuotiaan lapsen heitteillejättö, äidille 10kk ehdollista.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010108329.html
Äiti sekaisin kuin käkikello ja 3-vuotias heitteillä. Tuo tuomio on naurettava. Mitä lieventävään löydettiin? Määrättiinkö äiti hoitoon? Ei varmasti, sama peli jatkuu ja lapsesta kasvaa äitinsä kaltainen. Onnea Suomi!
Kommentit (6)
Miksi ei kukaan kommentoi? Eikö asia kiinnosta netissä roikkuvia äitejä, mutta Halla-Ahosta jaksetaan jauhaa.
Se pieniä lapsiaan hakannut ja muutenkin kaltoinkohdellut (esim. nälässä pitämistä) mies sai just myös pari kuukautta ehdollista ja pikkuisen korvauksia.
Käräjäoikeuden päätöksistä pitää aina valittaa näköjään hoviin, ennen kuin välitetään ajatella asiaa. Tuomarit ja asianajajat käärivät hyvät korvaukset.
Olutvaras saa enemmän kuin lapsen kiduttaja.
Jos tuomiot olisivat tuntuvia, ehdottomia, niin varmasti vähenisivät.
Suomessa lain rikkomisesta nyt vaan ei ole mitään kunnollisia seuraamuksia. Murhastakin joutuu muutamaksi vuodeksi lomakotiin täyshoitoon.
Siis vitsi vitsi... Eihän tuomio ole kuin 30 päivää ja korvaukset 500€ lapselle.
Miksi näitä edes viedään käräjille, jos tuomio on tuollainen? Yhteiskunnan varojen tuhlausta.
Ja tekstissä lukee, että lapselle tilanne oli TOSI VAARALLINEN ?? Ei ihan mene tuomion kanssa yksiin tuo.