Millä korvata netissä roikkuminen kun on siihen pahasti addiktoitunut
Otsikko. Juuri mikään ei tunnu yhtä kiinnostavalta
Kommentit (14)
Ulkoilu, ulkoilu ja ulkoilu! Nettiaktiviteetin voi suunnata myös opiskeluun. Youtubessa ja varsinaisilla kurssialustoilla on tarjolla kursseja. Osaan saa jopa tekstityksen suomeksi jos se siitä on kiinni.
Osta ristisanatehtäviä, sudokuja ja palapelejä. Niissä menee mukavasti aika. Et edes huomaa somen ja netin puuttumista. Tuohin tottuu nopeasti.
Mitä teet netissä? Keksi vastaava ilman nettiä. Jos roikut palstalla niin kirja käteen. Jos katson youtubea niin vaihda se televisioon. Jne
Ulkomaat, Suomen sää estää joskus ulos pääsyn, paitsi hetken ulkona. Lue, opiskele kieli, näprää käsillä, kaveri kylään, kirjoita kirja, työprojekti, harraste.
Itsellä.toiminwet äänikirjat ja podcastit. Silmät kiinni,ja vain kuuntelee.
Ristikot ja kirjat eivät tunnu miltään, ei niistä saa samaa kuin netistä. Niiden kanssa sitä vasta tunteekin olevansa yksin ja orpona. Ihan turha ehdottaa mitään noin naiivia. On oikeasti todella vaikeaa sietää tavallisen elämän tylsyyttä.
Vierailija kirjoitti:
Ristikot ja kirjat eivät tunnu miltään, ei niistä saa samaa kuin netistä. Niiden kanssa sitä vasta tunteekin olevansa yksin ja orpona. Ihan turha ehdottaa mitään noin naiivia. On oikeasti todella vaikeaa sietää tavallisen elämän tylsyyttä.
Jatkan vielä, että ainoa joka saisi olemaan ilman nettiä olisi minulla toinen ihminen. Joku jonka kanssa jutella ja vuorovaikuttaa.
Mulla auttaa kuulokkeet ja podcastit. Yleensä siivoilen samalla.
Voisit kuunnella Stolen Focus seuraavaksi
Aloita vaikka piirtämis- tai joku muu taideharrastus. Niissä on ideana, että innostus säilyy, kun edistyy koko ajan paremmaksi. Kitaran soitto, huilu, viulu tms. Siinä tulee kärsivällisyys mukana. Kyllä elämä vaan välillä on tylsää, mutta se kertoo, että asiat ovat oikein hyvin. Huoletonta tylsyyttä.
Aikalukollinen laatikko