Millasta laukasualustaa käytätte, kun ammutte ilotulitteita?
Avara paikka ja puukeppi lumihankeen tuntuu olevan aika yleinen. Tuleeko noissa pakkauksissa, joku muoviputki mukana mistä ampua? En ole vielä avannut pakettia, mut en ainakaan mitään sellaista siellä nopeella vilkasulla bongannut. Tänä vuonna aion ampua elämäni ekat isot pommit. Ampumapaikan valitsen huolella niin tuskin suurempia ongelmia syntyy.
Kommentit (15)
Tikku lumihankeen on suht toimiva, mutta varmasti helpoin. Jotkut laittavat hankeen sopivankokoisen lasipullon, suuaukko hangen yläpuolella. Pullon alaosan ympärille lumi taputellaan tiiviiksi. Pullo on tukevampi ja sileämpi kuin lumihanki, joten ehkä hieman turvallisempikin. Ainakin sillä oletuksella, ettei rakettien ampuja ole pullon alkoholipitoista sisältöä juuri edellisen tunnin aikana yksinään nauttinut. Pullosta ampuessa sytytyslangan lämpö ei yllä sulattamaan hankea, joten lähtösuunta ei pääse muuttumaan sytyksen jälkeen.
Sukellusveneestä tai kuorma-auton lavalta.
Meille on jostain aikoja sitten päätynyt vanha liikenteenohjaustolppa (kuin tienvarren sumutolppa mutta oranssi ja omalla levyjalalla) joka on hyvä pitkille raketeille, padoille nikkaroidaan omat matalat kehikot jotka estää patojen kaatumisen.
Vierailija kirjoitti:
Tungen kepin ex-miehen vehkeeseen, pysyypä sekin hetken jäykkänä heh heh. (Terveisen miesvihamiehelle, näin tosiaan voin kirjoittaa ja totta on)
Niin ja turpiin jo sain, joten sinällään ajatus ei pahemmin liikuta.
Vierailija kirjoitti:
Naisen vehkeestä hyvin lähtee raketit. Nainen lumihankeen sakset auki niin laukaisualusta siinä.
Saikko säki turpiin siltä?
Yleensä naapurin Mirkku pitää tyvestä kiinni kun laukaisen raketit ilmaan.
Voi sentäs, keskustelussa on näköjään aika monta miestä, jotka eivät saa naista.
Vierailija kirjoitti:
Voi sentäs, keskustelussa on näköjään aika monta miestä, jotka eivät saa naista.
Johtuu siitä että rakentamiseen ja tekniikkaan keskittyvät aiheet kiinnostavat miehiä ja naiset ovat sitten tuossa toisessa ketjussa antamassa sotkunuttura ja meikkivinkkejä kuinka näyttää paremmalta kotioloissa.
perinteisesti. eli juuri kurkkuun tyhjennetty kossupullo maahan ja siitä raketit.
Vierailija kirjoitti:
Uuuh, mä laukeen...
Tuu tänne ni nähtäs kerranki täälläki jokin mikä laukee.
Savinen kukkaruukku ylösalaisin käännettynä. Ei kaadu mihinkään ja vedenpoistoaukkoon menee raketin tikku hyvin.
On tullut ammuttua lumettomina talvina noita raketteja joskus.
Kannattaa ampua niin tiheässä metsässä kuin vain löytyy. Kyllä raketti aina tiensä oksien läpi löytää. Suositus on myös ainakin 0,75 litraa viinaa alle, mutta monet ovat onnistuneet tuhoamaan näkönsä jo 0,5 litralla ja suojalasejahan nyt ei käytä kuin nössöt.