Malmin lentokenttä säilytettävä sodan varalta
Malmin lentokenttä aiotaan valjastaa asuntotuotannon käyttöön. Päätöstä ajettiin kauan. Lopulta keksittiin ostaa vastustajat, esim. Vihreät lupaamalla heille vastavuoroisesti taloudellisia etuja myöntymisestä. Kentän maa-aineshan on erittäin saastunutta ja vaatii hirvittävästi rahaa saattaa se asumiskäyttöön sopivaksi. Mutta veronmaksajathan se kustantavat, tuumivat poliitikot. Kentän omistushan on suomalaisissa käsissä, huolimatta siitä, että omistajatahot on piilotettu Benelux maihin. Ja vaikka olisivat ketä tahansa oligarkkeja, niin Suomen turvallisuuden takia päätös on peruttavissa jos tahtoa ja viisautta poliitikoilta löytyy.
Venäjän hyökättyä Ukrainaan seuraavat kohteet löytyvät pienistä naapurivaltioista, Suomi mukaan lukien. Valtakunnan poliitikot eivät ole vissiin tulleet ajatelleeksi kuinka tärkeä olisi puolustuksen kannalta säilyttää pääkaupunkiseudulla kaksi lentokenttää. Jos toinen pystyttäisiin tuhoamaan niin toisesta voitaisiin silti operoida. Armeijakin on ollut ihmeen hiljaa. Kannaisi nostaa asia julkisuuteen paineen luomiseksi poliitikoille.
Kaksi kenttää Tukholman malliin on puolustuksellisesti järkevää. Lisäksi tukee lisäntyvää pienkonekantaa. Sähköisiä ja muita ilma-aluksia alkaa tulla markkinoille kiihtyvää tahtia ja on vastuutonta antaa liike-elämän ja matkailun kärsiä pienemmän kentän puutteesta.
Kommentit (18)
Oho, uutta tietoa... Kyllä käyttävät ja kentät varustetaan järeällä ilmatorjunnalla myös.
Miksi Puolustusministeriö ja -voimat ei ehdota tätä Helsingille?
Malmin lentokentän kannatusyhdistys voisi lähestyä valtiota näilläkin argumenteilla, kun päättäjätaho ei vaan tajua.
AP:lla on ilmeisesti paljon menetettävää elämässä kun noin paniikissa täytyy olla
Vierailija kirjoitti:
Minkä sodan?
Niin, eihän Venäjä nytkään sodi Ukrainassa. Se on vain "erikoisoperaatio", jolla vapautetaan Ukrainan kansa fasisteista ja saatetaan takaisin rauhaa rakastavan Äiti-Venäjän syliin. Sitä samaa tässä Venäjä saattaa tulla tekemään Suomelle. Mutta jos haluat, ettei kutsuta sodaksi, niin siitä vaan, harasoo.
T. ketjun aloittaja
Vierailija kirjoitti:
Minkä sodan?
Kun SUOMI OTTAA KARJALAN sekä KOMIN ALUEET.
Ap , sinä Ludmilan ja Ivan-Idiootin pentu.
Älä LÄSSYTÄ TÄÄLLÄ SKEIDAA !
Vierailija kirjoitti:
Ap , sinä Ludmilan ja Ivan-Idiootin pentu.
Älä LÄSSYTÄ TÄÄLLÄ SKEIDAA !
Eikö sulla menny tajuntaan että aloittaja vastustaa Iivanaa. Oletko käynyt vain persukoulun...
Vierailija kirjoitti:
Oho, uutta tietoa... Kyllä käyttävät ja kentät varustetaan järeällä ilmatorjunnalla myös.
Pääasiassa kyllä eivät käytä.
Hävittäjät häipyy kyllä maantietukikohtiin, ei niitä kentillä näy.
Santahaminasta ei kuitenkaan luovuta, maksoi mitä maksoi.
Malmin lentokenttä pitää palauttaa lentokäyttöön. Lisäksi sinne voi siirtää kopterit, jolloin niitä varten ei tarvitse rakentaa kallista ja asutusta häiritsevää kenttiä Kivikkoon.
Eikö tästä Malmin kentästä ole jo kaikki sanottu ja yritetty. Itse olen luopunut toivosta, viisas antaa periksi kaiken ylittävän kuurouden, umpimielisyyden, epäpätevyyden, hallinnollisen harvainvallan ja silkan urpouden ylivoiman edessä. Minulla sentään meni siinä ammatti, ei kyse ole pelkästä nostalgiasta tai periaatteista. Kiitos vaan synnyinkaupungilleni joka on kyllä pilalla muutenkin. Mielestäni on ihan tyypillistä ja kuvaavaa ettei se rakentaminen ole vieläkään edes alkanut mutta lentäminen on lopetettu. Toisin sanoen yhtään kukaan ei voittanut tai hyödy. Sosiaalidemokratia takaa kyllä ihan yleisesti sen että harva täällä voittaa tai hyötyy.
Joo, siihen Malmin keskelle tarvitaankin sodanajan pommitettava kohde..
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Oho, uutta tietoa... Kyllä käyttävät ja kentät varustetaan järeällä ilmatorjunnalla myös.
Pääasiassa kyllä eivät käytä.
Siviilitoimintaan voisi tarvita. Vai eikö saisi olla liikkeellä silloin?
Sota tai ei sotaa, tuohon ei tarvita uutta asuinaluetta.
Ilmavoimat ei edes käytä lentokenttiä kriisin aikana.