Tänään on vuoden pimein päivä. Ylihuomenna päivä on jo minuutin pidempi kuin tänään 🙂
Hauskaa Juhannuksen odotusta. Vaihtakaa tuonne oma paikkakuntanne niin näette miten se päivä pitenee.
https://vantaaweather.fi/sun.phtml?day=now&month=now&year=now&loc=VmFud…
Kommentit (9)
Eli tänään ollaan lähimpänä aurinkoa ja Juhannuksena kauimpana. Tämän vuoksi etelänavan talvi on kylmempi kuin pohjoisnavan (oletetaan että merivirrat eivät vaikuttaisi ollenkaan)
Ihanaa....näyttäisi tammikuun lopulla päivä pitenevän asuinpaikallani 40min/viikko ja sen kyllä jo huomaa.
Vierailija kirjoitti:
Se on vasta huomenna, perjantaina.
Kyllä se on jo tänään. Tänään ja huomenna päivän pituus on esim. Viitasaarella 4h 40min ja la 4h 41min.
Varmasti voimia vievää kannatella minuutti enemmän valoa. Huh huh. Pitää olla pimennysverhot valmiina. Muuten kiva että on vähän valoa.
Minusta on kiva, kun on kunnon pimeä yö - saan nukutuksi hyvin, paljon paremmin kuin kesällä. Mutta valoisa aika saisi olla pitempi. Nyt kestää aamulla pitkään ennen kuin valostuu, ja iltapäivällä hämärtyy todella varhain ja nopeasti. Päivätkin ovat olleet enimmäkseen harmaita; eilen tosin oli jonkin aikaa vähän valoisampia hetkiä ja yöllä näkyi kuu ja yksi tähtikin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Se on vasta huomenna, perjantaina.
Kyllä se on jo tänään. Tänään ja huomenna päivän pituus on esim. Viitasaarella 4h 40min ja la 4h 41min.
Se talvipäivänseisaus on siltikin virallisesti huomenna, klo 5:27 aamulla. Vaihtelee aina, osuuko se 21. vai 22.12. puolelle. Se milloin on se hetki Maan kiertoradalla, kun pohjoinen pallonpuolisko on kaikkein eniten poissa auringonvalosta.
Tämä on aluksi ihan vaan henkimaailman juttu, auttaa kun tietää että päivä taas pitenee, vaikkei sitä huomaa kunnolla ennen kuin parin kuukauden päästä.