Pisa ja Aino Saarisen kritiikki nykyopetusta kohtaan
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000010048110.html
"Saarinen väitteli kolme vuotta sitten tohtoriksi kasvatustieteestä. Väitöskirjassaan hän jäljitti syitä suomalaisnuorten oppimistulosten heikentymiselle. Aineistonaan hän hyödynsi muun muassa vuosien 2012 ja 2015 Pisa-tutkimuksia.
Saarisen väitöskirja herätti aikanaan närää. Psykologiliiton puheenjohtaja ja tutkija Jari Lipsanen piti syytä selvänä. Väitöskirjatutkimus osui yhteiskunnan kipupisteisiin.
Ehkäpä nyt tuoreiden ja yhä heikompien Pisa-tulosten myötä yhteiskunta on valmiimpi ja vastaanottavaisempi Saarisen kritiikille."
"Eivät tulokset Saaristakaan varsinaisesti yllättäneet. Mutta siitä hän silti yllättyi, miten yhteneväisiä ne olivat tutkimusnäytön kanssa.
Se tuntui jopa hieman hämmentävältä, kuinka pieniä yksityiskohtia myöten Pisa-tulokset heijastelivat juuri niitä kehityskulkuja, joihin Suomessa tehtyjen koulu-uudistusten saattoi olettaa johtavan, hän sanoo.
Tulokset osoittivat, että tismalleen näin käy silloin, kun koulut lisäävät oppilaidensa omaa vastuuta ja korostavat itseohjautuvuutta."