Ruikutetaan terveydenhuollon puutteesta mutta itse ei olla valmiita laittamaan rikkaa ristiin
Perustellaan vaan että no kun mä maksan veroja, niin mulla on oikeus saada hoitoa. Siltikään ei kouluttauduta alalle ja koiteta yhteisvoimin saada terveydenhuolto toimimaan.
Nyt hakemaan sinne hoitajakouluun!
T. Hoitaja
Kommentit (12)
Nii tai siis ei pidetä itseä kunnossa fyysisesti eikä henkisesti, eli siis harrasteta liikuntaa tai mitään mikä palvelee ihmisen kehoa ja mieltä, eikä myöskään syödä terveellisesti
Sitten itketään kun on kokoajan vaivaa ja joku ei ole hoitamassa näitä vaivoja.
Terveellisesti elävä ihminen ei ramppaa lääkärissä viikoittain, kuukausittain, eikä edes vuosittain
Moni suomalainen ei ymmärrä mitä tarkoittaa vastuun ottaminen itsestään
Ei kaikki voi olla hoitajia, pitää ne vesiputketkin asentaa, jätteet kuljettaa, ruokaa viljellä ja penikat opettaa lukemaan ja laskemaan.
Jep. Sitten on näitä jotka VAATII tiettyjä hoitoja/jonon ohi pääsyä koska KOKO IKÄNSÄ MAKSANEET VEROJA. Sitten ei ymmärretä että esim. Perusterveydenhuollossa hommat menee jonotusperiaatteella ja kiireellisyysjärjestyksessä. Ja turhia tutkimuksia ei tehdä veronmaksajan vaatimuksesta huolimatta.
Sitten valitetaan kun onihan veroja maksettu ja silti joutuu samalle viivalle muiden (veronmaksajien) kanssa.
Osa menisi yksityiselle, mutta kas puuttuu rahaa jos on pienituloinen kyseessä ja kipeä. Mistä luulet että se raha tipahtaa, ei ainakaan taivaalta. Myös yksityiseen saa äkkiä kulumaan satasia, jos on vaativa vaiva. Kaikilla ei ole sitä rahaa, ihan realistisesti ajatellen tai joskus ei edes yhteen käyntiin lekurilla. Osan tuet leikattu myös pois. Jos on sukulainen tuurilla apuna, sitten. Osalla ei enää sukulaisia elossa. Kipeille ei ole työuria saatavilla aina. Olettaminen ei ole tiedon väärti.
Ja sitten on näitä jotka vaatii pääsyä esim. Polvileikkaukseen mutta ei suostu fysioterapiaan/polvipiikkeihin/lääkehoitoihin. Ortopedille menee ne, jotka ei em. Hoidoista huolimatta pärjää.
Eli vaaditaan, muttei tehdä itse mitään oman hyvinvoinnin eteen.
Ortopedi ei onneksi leikkaa, mikäli kuntoutumiseen sitoutuminen ei onnistu.
Lihavuus on todella suuri ongelma. Edes korona ei pelottanut laiduttamaan.
Eipä olisi minusta alalle.
Mutta hyvää hoitoa olen saanut tänäkin vuonna. Lääkärille on saanut ajan ja päivystyksessäkään ei mennyt itsenäisyyspäivän aattona kuin joku 3h ja nopeamminkin olisin päässyt jos olisin saanut annettua virtsanäytteen heti.
Hoitoalalla työilmapiiri on usein niin huono, että porukka hakeutuu hoitajakoulutuksesta huolimatta muualle töihin.
Nyt on kova. Kaikki kouluttautumaan lääkäreiksi! Ja miksei kaikki vois olla semmoisia potilaita, kuin se yksi, joka tikkasi itse oman jalkansa, kun ei ollut lääkäriä talossa. Eikö pysy neula ja lanka kädessä, hm?
Vierailija kirjoitti:
Nii tai siis ei pidetä itseä kunnossa fyysisesti eikä henkisesti, eli siis harrasteta liikuntaa tai mitään mikä palvelee ihmisen kehoa ja mieltä, eikä myöskään syödä terveellisesti
Sitten itketään kun on kokoajan vaivaa ja joku ei ole hoitamassa näitä vaivoja.
Terveellisesti elävä ihminen ei ramppaa lääkärissä viikoittain, kuukausittain, eikä edes vuosittain
Moni suomalainen ei ymmärrä mitä tarkoittaa vastuun ottaminen itsestään
Koskee myös maskin käyttämättömyyttä ja koronan vähättelyä. Mutta tartunnan iskiessä hoitomahdollisuudet kyllä kelpaavat.
Onko koulutukseen hakeutujista siis puutetta? En ole kovin ajantasalla asian suhteen, mutta viimeisimmän tietoni mukaan hakijoita oli reippaasti enemmän kuin paikkoja.