Olenko tekemässä urahypyn epäpätevyyteni huipulle?
Eteen tarjoutui mahdollisuus siirtyä insinööritöistä henkilö ja bisnettijohtajaksi, kummastakaan en tajua tuota taivaallista... Palkka kuitenkin paranee.
Kommentit (6)
Voi sentään.
No, mielestäni vain alaa opiskellut ja päteväksi todettu voi olla hyvä johtaja.
Jos sinut on testattu ja hyväksi havaittu, kaikki on kunnossa.
Mutta jos oikeasti et osaa etkä ymmärrä, vaikeuksia on tiedossa ja alat "esittää johtajaa". Häneltä sitten kukaan ei uskalla kysyä mitään, kun se on aina vihainen ja tyly, kun ei tiedä mistään mitään tai jolta ei koskaan saa mihinkään järkevää vastausta tai neuvoa, kun ei osaa mitään, johtamisesta puhumattakaan. Ja täydellinen kaaos on tiedossa jo etukäteen.
Kumpi vaihtoehto siis olet?
Hyviä insinöörejä ei ole liikaa, huonoja johtajia on. Viihtyisitkö vinkuvien alaisten välejä selvittelemässä? Bisnesjohtaja lähtee, jos omistajan luottamus menee.
Ei muuten luulisi insinöörin kyselevän neuvoja täältä.
Sitä juuri olet tekemässä. Sanotaan että työ opettaa tekijäänsä, mutta ihan kaikissa tapauksissa näin ei käy. Mitä korkeammalle kohoaa sitä enemmän tulee vastuuta ja sitä ihteään niskaan. Onko palkannoususi sen arvoista?
Et siis eroaisi muista johtajista mitenkään. Normimeininkiä. Jos palkka on hyvä, niin ok.
Maailmaa hallitaan sellaisin voimin, jotka ovat nousseet pätemättömyytensä tasolle! Et ole mikään poikkeus.