Ei ihme että Tarja Turunen tekee nykyään vain paskaa musiikkia: Suomessa on liian pimeää asua
Ympäristö on tärkeää ja se inspiroi musiikintekijöitä. Itse tarvitsen valoa. En tarkoita nyt aurinkoa ja kuumuutta, mutta valoa, kun herään aamuisin Espanjassa. Suomessa on talvella sysipimeää. Aloitat päivän, on pimeää ja kun lopetat päivän, on pimeää, etkä näe valoa.
Luulisi että tuo jos mikä olisi goottirockin syvin olemus, eikä espanjan viinitarhat...
Kommentit (11)
En yhtään ihmettele.
Pimeys ympärillä on suorastaan käsin kosketeltavissa.
%3DEikö ne asu Espanjassa? Mikä pakko asua Suomessa jos asuu?
Suomessa on liian pimeä asua ja siihen ei Turusen musiikki vaikuta mitenkään. Ja eihän Turunen niitä biisejä tehnyt Nightwishin aikana, hän vain lauloi.
Nato aika on avaruusaikaa.
Löytyneekö sieltä elämää ;).
Hyi hyi, paha suomen ilmasto ja luonto, sinun syysi ettei minusta tullut muusikkoa tai kirurgia.
No,ei se Es panjan ikuinen aurinko/rento ilmapiiri auttanut siihen,että hoikka/nuorekas Tarja Turunen(kin) sai muutama vuosi sitten aivoinfarktin.Surullista,mutta ne syyt sairaskohtauksiin ovat näemmä "syvemmällä"!
Vierailija kirjoitti:
Kyllä muusikon kannattaa muuttaa pois Suomesta.
Ja tulla maitojunalla sitten häntä koipien välissä takaisin suomeen sen jälkeen kun eka ollaan haikuttu suomi ja suomalaiset maanrakoon kun täällä eivät saa ansaitsemaansa rahaa ja kunnioitusta.
Kelpaa ne Nightwishin biisit kuitenkin hänen keikan biisilistaan vaikka vihaakin Tuomasta.
Turunen näytti pelottavalta, kun lauloi joululauluja silmissään valkoiset piilarit.
Mutta enemmän Suomessa on valoisaa aikaa vuoden mittaan kuin epsanjassa.
Kyllä muusikon kannattaa muuttaa pois Suomesta.