Selittääkää minulle TTL:n eteenkurotustesti
Löytyy linkistä kolmantena:
https://www.ttl.fi/file-download/download/public/949
Lopuksi löytyy viitearvot, joita pitäisi tulkita niin, että 80 tarkoittaa, että on suoriutunut paremmin kuin 80% samanikäisistä.
Eli mitä suurempi prosentti sen parempi. Kuitenkin kurotustestin lukema suurenee samaan suuntaan kuin prosentit, vaikka järjellä ajateltuna mitä pienempi se lukema sitä parempi, koska mittanauhan lukema suurenee sinua kohti, koska nollapiste on kantapäistäsi vielä eteenpäin.
onkohan tuossa viitearvojen ohjeessa virhe ja pitäisikin olla, että 80 tarkoittaa että 80% suoriutuu sinua paremmin.
Kommentit (3)
Vierailija kirjoitti:
En tiedä, mutta ei tuolla ole mitään tekemistä liikkuvuuden kanssa. Riittää, että on pitkä selkä ja kädet, ja lyhyet jalat. Olen jäykkä kuin rautakanki ja sain tulokseksi 52 cm, ikää yli 40.
Mä olin tuossa testissä aina luokan parhaimmistoa. En ollut notkea, mutta pitkä selkä ja lyhyet jalat. Vaikka kädet eivät ole pitkät, tuo selän ja jalkojen pituuden suhde riitti vääristämään tuloksen. Oli hienoa saada kehut opelta joka vuosi ja aina miettiä eikö sillä ole silmiä päässä.
En tiedä, mutta ei tuolla ole mitään tekemistä liikkuvuuden kanssa. Riittää, että on pitkä selkä ja kädet, ja lyhyet jalat. Olen jäykkä kuin rautakanki ja sain tulokseksi 52 cm, ikää yli 40.