Lounas salaatti ruokaisa
Ajattelin kohta tehdä ruokaisan lounas salaatin johon tulee ohjeen mukaan: jäävuorisalaattia, kirsikka tomaattia, tuotetta kurkkua, mustia- ja vihreitä oliiveja, vihreitä- ja mustia viinirypäleitä, juustoa, fetaa, auringonkukan siemeniä ja kastike balsamicoa, oliiviöljyä, sitruunaa, sokeria, suolaa ja mustapippuria.
huomasin että jääkaapissa ei ole vihreitä oliiveja eikä vihreitä rypäleitä? Mitä teen laitanko puolet oliivin määrästä samoin puolet viinirypäleen määrästä? En osaa oikein päättää? Vai tuleeko liian vähän oliiveja ja rypäleitä salaattiin? Ohjeessa tarkat määrät mitä salaattiin tulee. Kauppaan matkaan 120m enkä voi lähteä kauppaan kun ei autoa käytössä. Neuvoa tarvis nyt ongelmaan, kiitos.
Kommentit (2)
Trolli. Kirjoitusvirheet aikaansa migreenin.
Laita 2x tummia oliiveja ja 2x tummia viinirypäleitä. Jos ei ole, niin laita omenaa. Kaksi isoa vihreää omenaa, niin on vihreää.
Nyt ollaan kyllä suuren ongelman äärellä.