Pitäis ensimmäistä kertaa elämässä tehdä täytekakku
En oikein ole leiponut. Pitäisi nyt ekaa kertaa ikinä tehdä täytekakku. Miten onnistun? Pohjan voin onnistua leipomaan, mutta entä se täyte! Kun ei oo mitään näppituntumaa asiaan.
Kommentit (6)
Ei tullut mieleen googlettaa? Valion, Arlan, Kotileden ja ties minkä sivuilla on reseptejä moneen lähtöön.
Mä leivoin lapsena/nuorena paljon. Nyt taas vuosien tauon jälkeen palauttelen mieleen kakun leipomusta. Olen tutustunut etenkin Kinuskikissan sekä Kakkumonsterin ohjeisiin. Heillä on jokaisesta osa-alueesta erikseen eri ohjeita joista valita mieluiset tai sitten kokonaisia ohjeita monen eri tyylisistä kakuista.
https://www.kinuskikissa.fi/sokerikakkupohja Tuolta ylälaidasta pääsee Reseptit -> Kakun osat ->
Kakkumonsterin YouTubekanava
Pohja on kyllä haastavampi kuin täyttäminen.
Nyt kun pääset sinuiksi leipomisen kanssa, niin seuraavaksi voit valmistaa voileipäkakunkin itse. On vielä helpompi kuin täytekakku, kun ei tarvitse varsinaisesti leipoa mitään, ainoastaan koota valmiista materiaaleista. Maistuu kaikille, jopa teineille.
Kinuskikissan blogi on hyvä. Katso YouTubesta ohjeita.
🇺🇦🇮🇱
Netti on täynnä kohta kohdalta neuvottuja kakkuohjeita, etsi sieltä.