Vesa-Matti Loirin Sampo-poikaa syytetään kahdesta rikoksesta
TAITEILIJA Vesa-Matti Loirin poikaa Sampo Loiria, 27, syytetään oikeudessa vapaudenriistosta ja laittomasta uhkauksesta.
Syytteet ovat tulleet vireille Helsingin käräjäoikeudessa 19. syyskuuta. Asialle ei ole vielä määrätty käsittelypäivää.
Epäillyt rikokset ovat tapahtuneet 24.1–25.1.2022.
Jutussa ei ole muita syytettyjä kuin Loiri. Myös asianomistajia on vain yksi.
Syytteiden tarkempi sisältö tulee julkiseksi vasta, kun asiaa aikanaan käsitellään käräjäoikeudessa.
Kommentit (3)
Muutama Loirin poika on jo kuollut ja ainakin Joonaksella oli jotain rikoksia tilillään. Sama meininki näköjään nuoremmillakin.
Käsittämätöntä sekoilua nuo Loirin perheiden asiat. Loiri on vain tehnyt töitä ja isyys on ollut täysin hukassa häneltä.
Ei ole onni suosinut Loirin lapsia!! Onko yksikään ns.normaalia tervettä elämää viettänyt tai viettävä? Epäilen. Tytär näytti kuvissa vähintään sekakäyttäjältä.