Minä tein äo testin netissä aikani kuluksi ja sen mukaan olen lievästi kehitysvammainen!!
Olen ihan tavallinen 46 vuotias mies, ammatiltani putkimies, ajokortit löytyy taskusta, pärjään arjessa normaalisti ja itsenäisesti, vaimo ja kaksi lasta.
Sen olen tiedostanut, että en ole terävimmästä päästä, mutta että...
Ongelmia ei tosiaankaan ole ja koen olevani ihan viisas ja järkevä, en vaan saa mitään tolkkua noista testin tehtävistä.
Sain 78 kokonaispistetettä eli äo 76.
Voiko tämä pitää paikkaansa.
Kommentit (46)
Mä sain kerran kauheassa kännissä jotain 120 pistettä. Normaalisti saan 100 pistettä.
Ovat huuhaata netin testit. Älykkyyttä on sitä paitsi monenlaista.
Olet kertomasi perusteilla varmasti normi älyinen.
Et ole mikään kehitysv., olet vaan putkimies, se on vielä kaukana keharista.
No testi ei ole luotettavin, koska ei ole ammattilaisen tekemä, mutta kyllä ihan varmasti erityisesti vanhemmassa kansassa on lievästi kehitysvammaisia ihmisiä, jotka ei koko ikänään saa diagnoosia.
Osa kaikista lievimmistä niin, kuin sinä olisit, pärjää ihan ok:sti elämässä, perustaa perheen, käy töissä ja lukee ammatin.
Ei ole mahdotonta.
Luultavasti tuota kehitysvamma tutkitaan oikeasti vähän laajemmin kuin yhdellä testillä.
Mutta lievästi kehitysvammainen kyllä yleensä selviää arjesta itsenäisesti, kykenee monesti myös työntekoon.
Äänestitkö myös persuja? No sekin selittää paljon. Paikkasi voisi todella olla ko. puolueen riveissä
Ei välttämättä ole kyse kehitysvammasta.
Jos olet onnistunut töissä pärjäämään, tuskin sinulla kehitysvammaa on.
Jokin hahmotushäiriö voisi selittää matalan tuloksen, silloin voi olla vaikea ymmärtää kuviopäättelytehtäviä.
Minäkin olen noiden testien mukaan kehitysvammainen, teen silti myös ihan normaalisti töitä ja opiskelen ammattikorkeakoulussa. Teen töitä kehitysvammaisten parissa ja voin sanoa, etteivät edes lievimmät tapaukset yleensä pääse työelämään.
Minulle kaikki visuaalinen tekeminen on hankalaa, esimerkiksi piirtäminen, neulominen, ompelu ja kaikki muu vastaava piipertäminen. Syvyyksiä on myös hankala arvioida ja usein esimerkiksi astun vahingossa kuoppaan tai kompastun portaissa.
Opinnoissa olen kuitenkin pärjännyt kiitettävästi ja ylioppilaaksi kirjoitin M:n papereilla.
Vierailija kirjoitti:
Et ole mikään kehitysv., olet vaan putkimies, se on vielä kaukana keharista.
Odotas vaan, kun kohtaat ongelmia putkistoissa ja kukaan putkari ei viitsi tulla sun ylimielisyytesi vuoksi ratkaisemaan ongelmaa.
Kehitysvamma ja etenkään lievä ei tarkoita, etteikö voisi pärjätä elämässä normaalisti tai hyvin.
Se ei välttämättä tarkoita edes, että olisit tyhmä.
Lievä kehitysvamma voi lievimmillään pitää sisällään vaikeutta oppia ja muistaa oppimaansa.
Se saattaa rajoittaa elämää hyvin vähän.
Ihminen voi olla jopa viisas, mutta tietynlaiset asiat vaativat enemmän ponnistelua ja työtä.
Kuten esimerkiksi nuo testissä mitattavat hahmottamisjutut.
Tein netissä Mensan verkkotestin. Vedin sen läpi suurempia ajattelematta lähinnä hupimielessä. Saamani tulos oli parempi kuin 60% väestöstä...
Kokeilin kerran jotain nettitestiä. Viimeisimmät kuviot vain vilisivät silmissä enkä saanut niihin mitään otetta. Silti pisteitä tuli vähän yli 120. Ilmeisesti testi voi arpoa tulokseksi mitä sattuu.
Minä en laita paljoa arvoa tuolle testille. Itse sain kauheassa univajeessa montaa eri uniläkettä nauttineena aamuyön tunteina kauheissa angsteissa 123 pistettä kun surin juuri sitä että olenkohan vammainen kun en pärjää elämässä.
Sinä olet töissä ja on perhe ja kaikki ok, sillä on merkitystä. Minä nyhjään kotona kykenemättömänä yhtään mihinkään. Ja lisäksi ihmiset saa minusta sen kuvan että olen tyhmä kun olen niin outo.
Vierailija kirjoitti:
Ovat huuhaata netin testit. Älykkyyttä on sitä paitsi monenlaista.
Olet kertomasi perusteilla varmasti normi älyinen.
Älykkyyttä on ainoastaan yhdenlaista. Yleisälykkyys! Teoria monenlaisesta älykkyydestä, on osoitettu huuhaaksi jo ajat sitten.
Älykkyystestejäkin on monenlaisia.
Tulokset ovat ainoastaan suuntaa antavia.
Lapsena vartuin erään selvästi jollain tapaa kehitysvammaisen samanikäisen lapsen naapurina. Vamma oli lievä ja nuorena hän kuitenkin luovi ammattikoulun kiinteistöalalla läpi ja ilmeisesti pärjää nykyäänkin kiinteistöhuollon tehtävissä ihan hyvin.
Eikö nuo ole sen verran helppoja testejä ettei kenellekään tulisi paha mieli. Minä pääsisin mensaan noiden testien perusteella.
Ihan normaali av-palstalainen siis.
Sinä olet vaan tyhmä. Kyllä sen joku olisi huomannut, jos olisit kehitysvammainen.
Virhe.
Näkeehän sen jo tuosta kirjoituksesta.
Olet ihan varmasti täysipäinen.
78 äo:n omaava ihminen ei kykenisi kirjoittelemaan keskustelupalstalla.