Nyt myös Kajaani pohtii Sillanpään joulukonsertin perumista
Sillanpää on vuokrannut Kaukametsästä salin, mutta kaupunkilaisilta on tullut paljon kyselyitä. Kajaanin kaupunki tekee linjauksen konsertista ensi viikolla. Sillanpää on vuokrannut salin, johon mahtuu 500 ihmistä. Lippuja on myyty joitain kymmeniä.
Kainuun Sanomat:Laulaja Jari Sillanpään konsertti Kajaanissa on vaakalaudalla.
Kajaanin kaupunki ja kongressi- ja kulttuurikeskus Kaukametsä puntaroivat, voidaanko konsertti järjestää.
https://www.kainuunsanomat.fi/artikkeli/jari-sillanpaan-kaukametsan-kon…
________
Nyt jo kolmas konsertti mahdollisesti peruuntumassa....
Kommentit (32)
Tuntuu, että tuon dokumentin myötä ihmiset oikein hetäsi tähän tilanteeseen..
Hyvä jos boikotoivat. Pedofiiliä ei tarvitsekaan kannattaa. Siltsu voi opiskella vaikka lähihoitajaksi ja mennä vanhainkotiin töihin, jos rahat on loppu.
Vierailija kirjoitti:
Hyvä jos boikotoivat. Pedofiiliä ei tarvitsekaan kannattaa. Siltsu voi opiskella vaikka lähihoitajaksi ja mennä vanhainkotiin töihin, jos rahat on loppu.
Tai Heseen myymään hampurilaisia.
Siltsu ei ole tehnyt mitään niin pahaa mitä maailmassa ei olisi tehty aikojen saatossa!
T. Av-mamma
Toivottavasti perutaan, en halua Sillanpäätä tänne! Mitä edes ajattelivat kun rupesivat keikkaa järjestämään.
En näe Sillanpäässä enää kuin sairaan tyypin, joka katsoo oikeudekseen pervoilla lapsen nähden. Kunpa parantaisi itseään ja häviäisi julkisuudesta.
Ja Siltsu märisee että viedään elinkeino ja kankeloidaan. No oisko kannattanu vetää niin paljon huumeita, että ei tajua enää mikä on oikein ja mikä väärin?
Pedofiliasta ei parane. Kummaa on se, että Sillanpäätä mollataan, mutta Rydman senkun porskuttaa.
Vierailija kirjoitti:
Tuntuu, että tuon dokumentin myötä ihmiset oikein hetäsi tähän tilanteeseen..
Tuon dokumentin myötä pari työkaveria vaahtosi raivoissaan, että kun on täysin syyttömän miehen maine ja ura pilattu. Että kyllä nyt kuka tahansa muu saisi huumekokeilut anteeksi ja pedofiliasyytteet ovat pelkkää puppua ja tarkoituksellista maineen pilaamista. Eli ei näytä kaikki heränneen... Terveisiä Kajaanista.
"mutta kaupunkilaisilta on tullut paljon kyselyitä"
No mitä jos kaupunkilaiset yksinkertaisesti jättäisivät sitten liput ostamatta?
Ihme jeesustelua tämä nyt on. Annetaan markkintalouden ratkaista. Jos ihmiset eivät osta lippuja, niin siinähän se vastalause sitten on.
Jos miettii vähän, niin en edes kehtaisi mennä ton keikalle, kun kaikki sanois, että tuen pedaria ja niin sitähän se olisi. Miksi joku edes menee. Ehkä ne on pedareita sitten. En ole hänen musiikin ystävä ollut ikinä, mutta jos olisin ollut, niin en menis.
Voisi nyt ajojahdillakin olla jotkut rajat. Konserttiin mennään kuuntelemaan musiikkia, ei miettimään esiintyjän siviilielämää.
Ihanko oikeasti joku muka haluaa maksaa siitä että näkee pedofiilin? Nyt toi ukko pitää canceloida aivan lopullisesti
Vierailija kirjoitti:
Voisi nyt ajojahdillakin olla jotkut rajat. Konserttiin mennään kuuntelemaan musiikkia, ei miettimään esiintyjän siviilielämää.
Jossakin menee se siviilielämänkin raja. Kyllähän kavereitakin voi olla ihmisellä vähän joka lähtöön ja eri elämänaloilta, mutta varmasti jokaisella menee jossakin raja, minkä jälkeen suhde pannaan kylmäksi.
Jos olen ihan rehellinen, niin pidän edelleen hänen vanhoista kappaleistaan. En vaan tietenkään hyväksy sitä, mitä on tullut ilmi. Voin kuunnella kotona Satulinnaa tai jotakin muuta, mutta konserttilipuissa menee oma rajani.
Vierailija kirjoitti:
Ihanko oikeasti joku muka haluaa maksaa siitä että näkee pedofiilin? Nyt toi ukko pitää canceloida aivan lopullisesti
Kaikki rikolliset pitäisi canceloida. Uskomatonta miten esim. rattijuopot saavat jatkaa ammatissaan.
Vierailija kirjoitti:
Pedofiliasta ei parane. Kummaa on se, että Sillanpäätä mollataan, mutta Rydman senkun porskuttaa.
Väitätkö, että nämä henkilöt ovat käytökseltään verrannollisia? Etkö usko, että ihmisellä on mahdollisuus hallita käytöstään esim. terapian avulla?
Selkärankaa vaan järjestäjälle ne sen palkkiot menee väöriin tarkoituksiin. Kukaan tervepäinen ei tallenna sellaista itselleen myöhemmin katseltavaksi.
Eikä edes häpeä! Vai vielä ajojahtia, pyh
Sillanpään asenne dokumentissa viimeistään viimeisteli sen, ettei muutamaa kymmentä fania lukuunottamatta kukaan halua kuulla häntä. Siltsulle onneksi sijoitti tuulivoimaan, niin rahasta "rahakas" elämä ei ole kiinni. Toki narsisti kaipaa myös muuta ihailua, mutta sitä hän ei Suomesta enää saa.
Joo ei tainnut dokumenttisarja pelastaa Siltsun uraa, vaan kävipä jopa päinvastoin. Ihmiset näkevät kyllä sumutusyritysten läpi.